Իսրայելի նախագահը դեռ որոշում չի կայացրել Նեթանյահուին ներում շնորհելու վերաբերյալ՝ չնայած Թրամփի հորդորներին
Իսրայելի նախագահ Իցհակ Հերցոգը որոշում չի կայացրել և չի կարող կայացնել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին ներում շնորհելու վերաբերյալ, մինչև Արդարադատության նախարարությունը չներկայացնի իրավական կարծիք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel-ը։
«Միայն այդ գործընթացի ավարտից հետո նախագահ Հերցոգն, օրենքին համապատասխան և Իսրայելի պետության շահերից ելնելով, կքննարկի խնդրանքը՝ առաջնորդվելով իր խղճով և առանց որևէ արտաքին կամ ներքին ճնշումների ազդեցության», - նշվել է Հերցոգի գրասենյակի հայտարարության մեջ։
«Նախագահ Հերցոգը բարձր է գնահատում նախագահ Թրամփին Իսրայելի Պետության և նրա անվտանգության համար իր նշանակալի ներդրման համար։ Իսրայելն ինքնիշխան պետություն է, որն առաջնորդվում է օրենքի գերակայությամբ», - ասվում է հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ նախագահ Իցհակ Հերցոգը «պետք է ամաչի իրենից» վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին ներում չշնորհելու համար, որը դատարանի առաջ է կանգնած խարդախության, կաշառակերության և վստահության չարաշահման մեղադրանքով։
«Դուք ունեք նախագահ, որը հրաժարվել է նրան ներում շնորհել… (Նա) պետք է ամաչի ինքն իրենից», - ասել է Թրամփը լրագրողների հետ զրույցում։
Նրա խոսքով՝ Իսրայելի ժողովուրդը պետք է իսկապես ամաչեցնի նրան ներում չշնորհելու համար։
Թրամփը 2025 թ. հունիսից ի վեր կոչ է անում ներում շնորհել Նեթանյահուին, սակայն փետրվարի 12-ին առաջին անգամ նա հրապարակայնորեն հանդիմանել է Հերցոգին՝ վարչապետին ներում չտրամադրելու համար։
Լրագրողների հետ զրույցում նա կրկին գովաբանել է Նեթանյահուին՝ անվանելով նրան «շատ լավ պատերազմական վարչապետ», և բարձր գնահատել Իրանի դեմ իրենց համատեղ հաջողությունները։
Մեկնաբանությունները հնչել են Թրամփի և Նեթանյահուի՝ Սպիտակ տանը հանդիպումից մեկ օր անց, ինչը ենթադրություններ է առաջացրել, որ հանդիպման ժամանակ Իսրայելի վարչապետը բարձրացրել է այդ հարցը։

Президент Израиля еще не принял решения о помиловании Нетаньяху, несмотря на призывы Трампа
Президент Израиля Ицхак Герцог не принял и не может принять решение о помиловании премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху до тех пор, пока Министерство юстиции не представит юридическое заключение. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает The Times of Israel.
“Только после завершения этого процесса президент Герцог, в соответствии с законом и в интересах Государства Израиль, рассмотрит просьбу, руководствуясь своей совестью и не подвергаясь какому-либо внешнему или внутреннему давлению”, — говорится в заявлении канцелярии Герцога.
“Президент Герцог высоко ценит вклад президента Трампа в развитие Государства Израиль и обеспечение его безопасности. Израиль — суверенное государство, управляемое верховенством права”, — говорится в заявлении.
Президент США Дональд Трамп заявил, что президент Ицхак Герцог “должен стыдиться”, что не помиловал премьер-министра Биньямина Нетаньяху, который находится под судом по обвинениям в мошенничестве, взяточничестве и злоупотреблении доверием.
“У вас есть президент, который отказался его помиловать… Ему должно быть стыдно за себя”, — заявил Трамп журналистам.
По его словам, народу Израиля действительно должно быть стыдно за то, что он его не помиловал.
Трамп призывает к помилованию Нетаньяху с июня 2025 года, но 12 февраля он публично осудил Герцога за то, что тот не предоставил премьер-министру помилование.
В беседе с журналистами он снова похвалил Нетаньяху, назвав его “очень хорошим премьер-министром военного времени”, и отметил их совместные успехи в борьбе с Ираном.
Эти комментарии прозвучали на следующий день после встречи Трампа и Нетаньяху в Белом доме, что вызвало предположения о том, что израильский премьер-министр поднял этот вопрос во время встречи.