Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պլանավորում է թմրամաքսանենգության դեմ պայքար սկսել ցամաքում
ԱՄՆ-ն մտադիր է թմրանյութերի մաքսանենգության դեմ պայքար սկսել ցամաքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fox Business հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում։
«Թմրամաքսանենգությունը խիստ կրճատվել է։ Նավերին հարվածելու շնորհիվ մենք կրճատել ենք թմրանյութերի (մաքսանենգությունը)…. Այժմ մենք (գործողություններ) կսկսենք ցամաքում։ Մենք նախ պետք է կարգավորեինք նավերի խնդիրը, որովհետև ցամաքային հարվածներ հասցնելու դեպքում նրանք (խմբ.՝ թմրակարտելների անդամները) անմիջապես կանցնեին նավերով մաքսանենգությանը։ Հիմա դրանք չկան, հիմա մենք կսկսենք հարվածներ հասցնել ցամաքում», - ասել է նա։
Ավելի վաղ New York Post թերթին տված հարցազրույցում Սպիտակ տան ղեկավարը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն թմրակարտելներին ցամաքային հարվածներ կարող է հասցնել «ամեն տեղ»:
2025 թ. սեպտեմբերից ի վեր Միացյալ Նահանգները Խաղաղ օվկիանոսում և Կարիբյան ծովում պարբերաբար հարվածել է նավերի՝ պնդելով, որ դրանք մաքսանենգ ճանապարհով թմրանյութեր են տեղափոխում ԱՄՆ։ Այդ հարվածների հետևանքով, ըստ ամերիկյան ԶԼՄ-ների, զոհվել է շուրջ 120 մարդ։

Трамп заявил, что США планируют начать борьбу с наркотрафиком на суше
Соединенные Штаты намерены начать борьбу с наркотрафиком на суше. Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявил президент США Дональд Трамп в интервью телеканалу Fox Business.
«Наркоторговля значительно сократилась. Благодаря атакам на суда мы сократили (контрабанду) наркотиков... Теперь мы начнем (операции) на суше. Сначала нужно было решить проблему с судами, потому что в случае наземных атак они (члены наркокартелей – ред.) немедленно переключились бы на контрабанду по судам. Теперь их нет, теперь мы начнем наносить удары на суше», — сказал он.
Ранее в интервью New York Post глава администрации Белого дома заявил, что Соединенные Штаты могут начать наземные удары по наркокартелям «где угодно».
С сентября 2025 года Соединенные Штаты регулярно атакуют суда в Тихом океане и Карибском море, утверждая, что они занимаются контрабандой наркотиков в США. По данным американских СМИ, в результате этих ударов погибло около 120 человек.