Միջազգային մամուլը լայնորեն արձագանքել է Վենսի X-ի էջում Հայոց ցեղասպանության մասին հրապարակման հեռացմանը
Միջազգային լրատվամիջոցներում բավական մեծ աղմուկ է բարձրացրել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր այցից հետո կատարված առաջին գրառման հեռացումը X սոցիալական հարթակում նրա էջից, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Ջեյ Դի Վենսը և նրա կինը՝ Ուշա Վենսը, փետրվարի 10-ին այցելել էին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ էին դրել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ, որից հետև X-ում Վենսի էջում հրապարակված գրառման մեջ նշվել էր, որ փոխնախագահը և ԱՄՆ Երկրորդ տիկինը ծաղկեպսակ են դրել «Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում՝ հարգանքի տուրք մատուցելով 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերին»։
ԱՄՆ փոխնախագահն իր էջում այնուհետև կիսվել է իր խոսնակի կատարած հետևյալ գրառմամբ. «Փոխնախագահը և Երկրորդ տիկինը ծաղիկներ են դրել անմար կրակին և գրառում արել հուշամատյանում Հայաստան այցի վերջին օրը»։
Գրառմանը կցվել են նաև լուսանկարներ և հուշամատյանում Վենսի գրառումը։
CNN-ը գրում է, որ այս մասին հարց են ուղղել Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթին, որը նշել է, որ ԱՄՆ վարչակազմի քաղաքականության մեջ որևէ փոփոխություն չի եղել։
«Ինչ վերաբերում է ձեր նշած հայաստանյան թվիթին, կարող եք հղում կատարել Սպիտակ տան կողմից Հայերի հիշատակի օրը հրապարակված ուղերձին, և այս պահին քաղաքականության մեջ որևէ փոփոխություն չի եղել», - ասել է Լևիթը փետրվարի 10-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Իր հերթին, Reuters-ը հաղորդում է, որ Վենսի օգնականը, որի անունը չի նշվում, հայտարարել է, որ առաջին գրառումը հրապարակվել է սխալմամբ, անձնակազմի անդամներից մեկի կողմից, որն ԱՄՆ փոխնախագահի պատվիրակության մաս չէր կազմում Հայաստան այցի ընթացքում։
«Սա օգտահաշիվ է, որը կառավարվում է անձնակազմի կողմից և հիմնականում փոխնախագահի գործունեությանն առնչվող լուսանկարներով և տեսանյութերով կիսվելու համար է», - ասել է Վենսի խոսնակը՝ հավելելով, որ նրա տեսակետները լավագույնս ներկայացվում են լրագրողներին հենց նրա կողմից տրված մեկնաբանություններում։
Հայաստանից մեկնելիս «Զվարթնոց» օդանավակայանում Վենսը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել էր այս հարցին ևս՝ նշելով, որ Ծիծեռնակաբերդ է այցելել հայկական կողմի առաջարկով։
«Նրանք ասացին՝ «սա մեզ համար շատ կարևոր վայր է», և ակնհայտ է, որ ես առաջին (ԱՄՆ) փոխնախագահն եմ, որ երբևէ այցելել է Հայաստան։ Նրանք խնդրեցին մեզ այցելել այդ վայր։ Բնականաբար, շատ սարսափելի բան է տեղի ունեցել հարյուր տարուց մի փոքր ավելի առաջ, և դա շատ, շատ կարևոր է նրանց համար մշակութային առումով», - մեջբերում է Վենսի խոսքերը The Associated Press գործակալությունը, որը նույնպես հոդված է հրապարակել փոխնախագահի էջում գրառման հեռացման թեմայով։

Удаление первой записи со страницы вице-президента США о Геноциде армян вызвало широкий резонанс в международной прессе
Довольно широкий резонанс в международных СМИ вызвало удаление первой записи вице-президента США Джей Ди Вэнса с его страницы в социальной платформе X, сделанной после посещения Мемориала жертв Геноцида армян. Об этом сообщает “Арменпресс”.
Дж. Д. Вэнс и его жена Уша Вэнс 10 февраля возложили венок в память о жертвах Геноцида, после чего на странице Вэнса в X появилось сообщение о том, что вице-президент и вторая леди США возложили венок “к Мемориалу жертв Геноцида армян, отдав дань уважения жертвам Геноцида армян 1915 года”.
Затем на странице вице-президента США была опубликована следующая запись: “В последний день своего визита в Армению вице-президент и вторая леди возложили цветы к вечному огню и сделали запись в Книге памяти”.
Комментарий также сопровождался фотографиями и записью Вэнса в Книге памяти.
CNN сообщает, что по этому поводу был задан вопрос пресс-секретарю Белого дома Кэролайн Левитт, которая отметила, что в политике администрации США изменений не произошло.
“Что касается упомянутого вами твита об Армении, вы можете обратиться к сообщению Белого дома в День памяти армян, и на данный момент никаких изменений в политике не произошло”, — заявила Левитт на пресс-конференции 10 февраля.
В свою очередь, Reuters сообщает, что неназванный помощник Вэнса заявил, что первый пост был опубликован по ошибке сотрудником, не входившим в состав делегации вице-президента США во время его визита в Армению.
“Это аккаунт, которым управляют сотрудники, и он предназначен в основном для публикации фотографий и видео, связанных с деятельностью вице-президента”, — сказал пресс-секретарь Вэнса, добавив, что его взгляды лучше всего выражаются в комментариях, которые он дает журналистам.
Вэнс также затронул этот вопрос в разговоре с журналистами в аэропорту Звартноц при отъезде из Армении, отметив, что посетил Цицернакаберд по предложению армянской стороны.
“Они сказали: “Это очень важное для нас место”, и, очевидно, я первый вице-президент США, посетивший Армению. Они попросили нас посетить это место. Естественно, чуть более ста лет назад там произошло нечто ужасное, и это очень, очень важно для них в культурном плане”, — цитирует Вэнса агентство Associated Press, которое также опубликовало статью на странице вице-президента об удалении его поста.