Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ գործարքից հետո Իրանը պետք է հրաժարվի միջուկային և հրթիռային ծրագրերից
Թեհրանը ցանկանում է համաձայնագիր կնքել Վաշինգտոնի հետ, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ շեշտելով, որ Իրանը պետք է հրաժարվի իր միջուկային ու հրթիռային ծրագրերից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Fox Business-ին տված հարցազրույցում։
«Դա լավ գործարք կլինի՝ ոչ մի միջուկային զենք, ոչ մի հրթիռ, ոչ մի ավելորդ բան», - հայտարարել է Թրամփը։
Նա հավելել է, որ Իրանը ցանկանում է հասնել համաձայնության։
«Ինչպես գիտեք, այժմ հսկայական նավատորմ է շարժվում դեպի Իրան։ Տեսնենք, թե ինչ կլինի։ Կարծում եմ, որ նրանք ցանկանում են գործարք կնքել։ Կարծում եմ՝ նրանք հիմարություն կանեն, եթե դա չանեն», - հավելել է ԱՄՆ առաջնորդը։
Նա հիշեցրել է, որ 2025 թ. հունիսին ԱՄՆ-ն հարվածներ է հասցրել Իրանի այն օբյեկտներին, որոնք կապված են միջուկային ծրագրի հետ:
«Անցյալ անգամ մենք շարքից հանել ենք նրանց միջուկային ներուժը. տեսնենք՝ այս անգամ արդյոք ավելի շատ վնաս կհասցնենք», - հավելել է ԱՄՆ նախագահը։
Փետրվարի 10-ին Թրամփը Axios-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ հաջորդ շաբաթ սպասում է Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև բանակցությունների հաջորդ փուլին, բայց նաև հնարավոր է համարում երկրորդ ավիակիր հարվածային խմբի ուղարկումը դեպի Իրան։
Թրամփը նաև լավատեսություն է հայտնել ԱՄՆ-ի և Իրանի տարաձայնությունների կարգավորման դիվանագիտական ​ուղու հարցում և կրկնել, որ իր կարծիքով՝ Թեհրանը ցանկանում է համաձայնագիր կնքել։
Մասկատում փետրվարի 6-ին Օմանի միջնորդությամբ տեղի են ունեցել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև անուղղակի բանակցություններ։ Իրանը հայտարարել է, որ կքննարկի միայն իր միջուկային ծրագիրը, իսկ իր հրթիռային ծրագիրը միայն պաշտպանական նպատակ է հետապնդում։

Трамп заявил, что Иран должен будет отказаться от ядерной и ракетной программ после сделки с США
Президент США Дональд Трамп заявил, что Тегеран хочет заключить сделку с Вашингтоном, подчеркнув, что Иран должен отказаться от своей ядерной и ракетной программ. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью Fox Business.
“Это будет хорошая сделка: никакого ядерного оружия, никаких ракет, ничего этого, ничего лишнего, всего того, что вы хотите”, — сказал Трамп.
Он добавил, что Иран хочет достичь соглашения.
“Как вы знаете, сейчас к Ирану направляется огромная флотилия. Посмотрим, что будет. Я думаю, что они хотят заключить сделку. Я думаю, было бы глупо, если бы они этого не сделали”, — добавил американский лидер.
Он напомнил, что в июне 2025 года США нанесли удар по иранским объектам, связанным с ядерной программой.
“Прошлый раз мы выбили их ядерный потенциал, посмотрим, выбьем ли мы на этот раз больше”, — добавил президент США.
10 февраля Трамп в интервью Axios заявил, что с нетерпением ждёт следующего раунда переговоров между Вашингтоном и Тегераном, который состпоится на следующей неделе, но также рассматривает возможность отправки в Иран второй авианосной ударной группы.
Трамп также выразил оптимизм по поводу дипломатического пути к урегулированию разногласий между США и Ираном и подтвердил, что, по его мнению, Тегеран хочет заключить соглашение.
Непрямые переговоры между США и Ираном состоялись в Маскате 6 февраля при посредничестве Омана. Иран заявил, что будет обсуждать только свою ядерную программу, и что его ракетная программа преследует исключительно оборонительные цели.