Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանում տնտեսական զարգացման լուրջ հենակետ. ՀՀ վարչապետի և ԱՄՆ փոխնախագահի հայտարարություններն ամբողջությամբ
Տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և պաշտոնական այցով ՀՀ ժամանած Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյմս Դի Վենսի հանդիպումը։
ՀՀ վարչապետը և ԱՄՆ փոխնախագահը նախ ողջունել են երկու երկրների պատվիրակությունների անդամներին, այնուհետև տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Ջեյմս Դի Վենսի առանձնազրույցը։ Հաջորդիվ քննարկումները շարունակվել են ընդլայնված կազմերով։
Վարչապետ Փաշինյանն իր խոսքում նշել է․
«Հարգելի պարոն փոխնախագահ, ողջունում եմ Ձեզ և Ձեր գլխավորած պատվիրակությանը Հայաստանի Հանրապետությունում։
Ձեր այցը հիրավի պատմական է, որովհետև Դուք Միացյալ Նահանգների առաջին փոխնախագահն եք և Միացյալ Նահանգների ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան, ով երբևէ այցելում է Հայաստանի Հանրապետություն։ Եվ սա, կարծում եմ, որ ոչ միայն արարողակարգային նրբություն է, այլև արտահայտում է այն զարգացումները, որ վերջին տարիներին և հատկապես վերջին մեկ տարվա ընթացքում տեղի են ունենում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների հարաբերություններում։ Եվ ես ուզում եմ, այսօր առիթ ունեցա արդեն Ձեզ ասել, ընդգծել մեկ տարի առաջ Սպիտակ տանը Ձեզ հետ ունեցած իմ հանդիպումը, որը, ինչպես հետագան պիտի ցույց տար, շատ էական նշանակություն ունեցավ հետագա զարգացումների համար։
Ես ուզում եմ իմ շնորհակալությունն արտահայտել Միացյալ Նահանգների նախագահ պարոն Թրամփին և Ձեզ՝ նախորդ տարի օգոստոսին գագաթնաժողով կազմակերպելու համար, որի արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվեց խաղաղություն։ Օրեր առաջ մենք հանդիպում ունեցանք Ադրբեջանի նախագահի հետ Աբու Դաբիում, մեր տպավորությունն այն է, որ այդ խաղաղությունը, ինչպես կարելի է ասել, արդեն շատ մոտ ենք այն կետին, եթե արդեն չենք հատել այդ կետը, որը կարող ենք համարել անշրջելի։ Հիմա մեր հիմնական խնդիրն է խաղաղության գործընթացի և Վաշինգտոնի հռչակագրի կարևորագույն կետերից մեկը՝ TRIPP նախագիծը, իրականացնել՝ համաձայն այն շրջանակի, որը Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը և Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարը հունվարի 14-ին ընդունեցին, այսինքն՝ երկու կառավարությունների միջև ընդունվեց։
Եվ մեր օրակարգը շատ հարուստ է, և կրկին ողջունում եմ Ձեզ, բարով եք եկել Հայաստանի Հանրապետություն։ Այսօր, իհարկե, մենք քննարկելու շատ բան ունենք և շատ կարևոր է, որ այդ քննարկումներն ամբողջությամբ դրական օրակարգ են, և այս դրական օրակարգն ամբողջությամբ արտահայտում է մեր հարաբերությունների ռազմավարական գործընկերության ընդգրկումը և իմաստը, շնորհակալ եմ»։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դի Վենսն իր հերթին նշել է․
«Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ, շնորհակալություն հավաքված պատվիրակությանը։ Դուք ունեք հոյակապ թիմ, մենք բոլոր հարցերը երկկողմ հանդիպման ժամանակ լուծեցինք, այնպես որ թիմերը կարիք չունեն աշխատելու։
Փոխանցում եմ մեր նախագահի ողջույնը Ձեր ազգին, Ձեր երկրին։ Վարչապետ Փաշինյանն իրոք եղել է գործընկեր, և շատ շնորհակալություն ենք հայտնում անձնական ընկերության և համագործակցության, գործընկերության համար։ Շատ բան կա քննարկելու, մեր հաջորդ իրադարձությանը, որ շուտով պետք է ունենանք, հայտարարություններ կանենք, այնպես որ չկրկնենք։ Ասեմ, որ սա շատ հիասքանչ երկիր է, շատ շնորհակալ եմ անձնական հյուրընկալության համար, ոչ մի միայն ինձ, այլ նաև իմ ընտանիքին։
Սա աշխարհի հնագույն քրիստոնյա ազգերից մեկն է, և ես շատ շնորհակալ եմ և՛ Ձեզ, և՛ Ձեր վարչակազմին։ Ես իրոք հավատացած եմ, որ Դուք հնարավորություն ունեք ոչ միայն պատմական, կայուն, անվերադարձ խաղաղություն հաստատել, բայց հիմա մի կետում ենք, որ Հայաստանը կդառնա որպես այս տարածաշրջանում տնտեսական զարգացման մի շատ լուրջ հենակետ, որը նաև Հայաստանի ժողովրդին կբերի բարգավաճում, ինչը որ նաև կփոխանցվի ԱՄՆ ժողովրդի վրա։ Շատ ուրախ եմ, ինձ համար պատիվ է առաջին փոխնախագահը լինելու, որը ժամանեց Հայաստան ժամանեց»։
Հաջորդիվ ՀՀ վարչապետին և ԱՄՆ փոխնախագահին են ներկայացվել TRIPP նախագծի իրականացման, Firebird ընկերության կողմից Հայաստանում արհեստական բանականության գործարան և տվյալների կենտրոն կառուցելու ծրագրի մանրամասները, ինչպես նաև Հայաստանի կողմից ԱՄՆ-ից ձեռք բերված «V-BAT» տեսակի անօդաչու թռչող սարքի հնարավորությունները։

Премьер-министр Армении и вице-президент США обсудили двусторонние совместные программы и вопросы дальнейшего развития стратегического сотрудничества
Состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и прибывшего в Ереван с официальным визитом вице-президента Соединенных Штатов Америки Джеймса Ди Вэнса.
Премьер-министр Армении и вице-президент США сначала приветствовали членов делегаций двух стран, затем Никол Пашинян и Джеймс Ди Вэнс провели встречу в формате тет-а-тет. Затем обсуждения продолжились в расширенном формате.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян в своей речи отметил:
«Уважаемый господин вице-президент, приветствую Вас и возглавляемую Вами делегацию в Республике Армения.
Ваш визит поистине является историческим, поскольку Вы — первый вице-президент Соединенных Штатов Америки и самый высокопоставленный представитель США, когда-либо посещавший Республику Армения. И это,  думаю, не только протокольный нюанс, но и отражение развитий, произошедших в последние годы, и особенно за последний год, в отношениях между Арменией и Соединенными Штатами. И я хочу сегодня подчеркнуть состоявшуюся год назад в Белом доме нашу встречу с Вами, которая, как показали последующие события, имела очень важное значение для дальнейших развитий.
Я хочу выразить благодарность президенту США, господину Трампу, и Вам за организацию саммита в августе прошлого года, который привел к миру между Арменией и Азербайджаном. Несколько дней назад у нас состоялась встреча с президентом Азербайджана в Абу-Даби. Наше впечатление такое, что мы очень близки к точке, если еще не перешли ее, когда мир можно будет считать необратимым.  Сейчас наша главная задача — реализовать один из важнейших пунктов мирного процесса и Вашингтонской декларации — проект TRIPP — в соответствии с Рамочной основой реализации проекта, подписанной 14 января текущего года министром иностранных дел Республики Армения и государственным секретарем США, то есть между двумя правительствами.
Наша повестка очень насыщенная, и я снова приветствую Вас, добро пожаловать в Республику Армения. Сегодня, конечно, нам нужно многое обсудить, и очень важно, что эти обсуждения имеют исключительно позитивный характер, и что эта позитивная повестка полностью отражает масштабы и значение нашего стратегического партнерства. Спасибо».
Вице-президент США Джеймс Ди Вэнс отметил:
«Спасибо, господин премьер-министр, спасибо собравшейся делегации. У Вас отличная команда, мы решили все вопросы в ходе двусторонней встречи, поэтому командам не нужно работать.
Передаю приветствия нашего президента Вашему народу, Вашей стране. Премьер-министр Пашинян действительно был партнером, и мы выражаем благодарность за личную дружбу и сотрудничество, за партнерство. Нам предстоит многое обсудить, о нашем следующем мероприятии, которое должно состояться, мы сделаем заявления, не будем повторяться. Позвольте мне сказать, что это замечательная страна, я очень благодарен за то, что приняли не только меня, но и мою семью.
Это одна из древнейших христианских стран мира, и я очень благодарен и Вам, и Вашей администрации. Я искренне верю, что у вас есть возможность не только установить исторический, стабильный и необратимый мир, но также сейчас мы находимся на том этапе, когда Армения может стать очень серьезной опорой экономического развития этого региона, что принесет процветание народу Армении и повлияет на народ Соединенных Штатов. Я очень рад, для меня большая честь быть первым вице-президентом, посетившим Армению».
Затем премьер-министру Армении и вице-президенту США были представлены подробности реализации проекта TRIPP, программы компании Firebird по строительству дата-центра искусственного интеллекта в Армении, а также возможности приобретенного Арменией у США беспилотного летательного аппарата типа «V-BAT».