Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների պայմանագրի ժամկետի ավարտը վտանգում է միջազգային անվտանգությունը. Գուտերեշ
Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների (ՌՀՍՊ) կրճատման պայմանագրի գործողութան դադարումն աննախադեպ վտանգ է ստեղծում համաշխարհային անվտանգության համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի հայտարարության մեջ։
«Ավելի քան կես դար անց առաջին անգամ մենք բախվում ենք մի աշխարհի, որտեղ Ռուսաստանի Դաշնության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների՝ աշխարհի միջուկային զենքի մեծ մասին տիրապետող երկու պետությունների ռազմավարական միջուկային զինանոցների վրա որևէ պարտադիր սահմանափակում չկա։ Դա լուրջ հանգամանք է միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար», - Reuters-ի փոխանցմամբ, ասվում է Գուտերեշի հայտարարության մեջ։
Գուտերեշն ընդգծել է, որ սառը պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո սպառազինությունների նկատմամբ վերահսկողությունն օգնել է կանխել աղետները, ապահովել կայունություն և բացառել ճակատագրական սխալ հաշվարկների վտանգը:
Միևնույն ժամանակ, Գուտերեշը հայտարարել է, որ այժմ հնարավորություն կա «վերագործարկել և ստեղծել սպառազինությունների վերահսկողության ռեժիմ, որը կհամապատասխանի արագ փոփոխվող պայմաններին»։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Ռուսաստանի և ԱՄՆ առաջնորդների դիրքորոշումը՝ կանխելու վերադարձը աշխարհին, որտեղ հնարավոր է միջուկային զենքի անվերահսկելի տարածումը։
«Աշխարհն այժմ սպասում է Ռուսաստանի Դաշնությանը և Միացյալ Նահանգներին՝ խոսքը գործի վերածելու համար», - ասել է Գուտերեշը։
2026 թ. փետրվարի 5-ին լրանում է ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև «Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման մասին» պայմանագրի ժամկետը։ Այս փաստաթուղթը կարգավորում էր աշխարհի երկու խոշորագույն միջուկային զինանոցների քանակը և միջազգային կայունություն ապահովող հիմնական համաձայնագրերից մեկն էր։ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը պայմանագիրը ստորագրել էին 2010 թվականին: 2021 թվականին այն երկարաձգվել էր ևս հինգ տարով՝ մինչև 2026 թվականը։
Ըստ փաստաթղթի՝ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը կարող էին ունենալ միջուկային զենք կրելու ունակ 800 միավոր համակարգ, սակայն դրանցից միայն 700-ը կարող էին տեղակայվել և պատրաստ լինել օգտագործման, իսկ միջուկային մարտագլխիկների թիվը սահմանափակվում էր 1550-ով: Քանի որ պայմանագիրը վերաբերում էր միայն ռազմավարական և տեղակայված միջուկային զենքերին, երկու երկրներն էլ ունեն ավելի մեծ միջուկային զինանոց: Միջուկային մարտագլխիկների հստակ թիվը պետական գաղտնիք է, սակայն ըստ Ամերիկյան գիտնականների ֆեդերացիայի գնահատումների՝ Ռուսաստանն ունի 5459, իսկ Միացյալ Նահանգները՝ 5177 միջուկային զենք: Երկու երկրներին բաժին է ընկնում աշխարհի միջուկային զինանոցի 86%-ը:
2025 թ. հոկտեմբերին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել է ԱՄՆ-ին կամավոր կերպով ևս մեկ տարի պահպանել պայմանագրով նախատեսված սահմանափակումները: Ամերիկյան կողմն առայժմ չի պատասխանել այս առաջարկին:

Прекращение действия Договора о сокращении стратегических наступательных вооружений угрожает международной безопасности - Гутерриш
Прекращение действия Договора о сокращении стратегических наступательных вооружений (СНВ) представляет собой беспрецедентную угрозу глобальной безопасности. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении генерального секретаря ООН Антонио Гутерриша.
«Впервые за более чем полвека мы столкнулись с миром, в котором нет обязательных ограничений на стратегические ядерные арсеналы Российской Федерации и Соединенных Штатов Америки, двух государств, обладающих большей частью мирового ядерного оружия. Это серьезное обстоятельство для международного мира и безопасности», — говорится в заявлении, сообщает Reuters.
Гутерриш подчеркнул, что контроль над вооружениями во время и после холодной войны помогал предотвращать катастрофы, обеспечивать стабильность и устранять риск фатальных просчетов.
В то же время Гутерриш заявил, что сейчас есть возможность «перезапустить и создать режим контроля над вооружениями, который реагирует на быстро меняющиеся условия». Генеральный секретарь ООН приветствовал позицию лидеров России и США, направленную на предотвращение возвращения к миру, где возможно неконтролируемое распространение ядерного оружия.
«Сейчас мир ждет, когда Российская Федерация и Соединенные Штаты переведут слова в дела», — сказал Гутерриш.
5 февраля 2026 года истекает срок действия Договора о сокращении стратегических вооружений между США и Россией. Этот документ регулировал количество ядерных арсеналов двух крупнейших стран мира и был одним из главных соглашений, обеспечивающих международную стабильность. США и Россия подписали договор в 2010 году. В 2021 году он был продлен еще на пять лет, до 2026 года. Согласно документу, США и Россия могли иметь 800 ядерных боеголовок, способных нести ядерное оружие, но только 700 из них могли быть развернуты и готовы к применению, а количество ядерных боеголовок было ограничено 1550.
Поскольку договор распространялся только на стратегическое и развернутое ядерное оружие, обе страны обладают более крупными ядерными арсеналами. Точное количество ядерных боеголовок является государственной тайной, но, по оценкам Федерации американских ученых, Россия располагает 5459, а Соединенные Штаты — 5177 ядерными боеголовками. На долю этих двух стран приходится 86% мирового ядерного арсенала. В октябре 2025 года президент России Владимир Путин предложил Соединенным Штатам добровольно продлить на год действие ограничений, установленных договором. Американская сторона пока не ответила на это предложение.