ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Շվեդիայում է
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի միջև ժողովրդավարական համագործակցության զարգացման ծրագրի շրջանակում փետրվարի 1-3-ը Ստոկհոլմում (Շվեդիայի Թագավորություն) է գտնվում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, ՀՀ Ազգային ժողովի և ՇԹ Ռիկսդագի միջև ժողովրդավարական համագործակցության զարգացման ծրագրի աշխատանքային խմբի ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը, պատգամավորներ Լուսինե Բադալյանը, Գառնիկ Դանիելյանը և ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչիկյանը:
Շվեդական կողմից աշխատանքային խմբի ղեկավարը ՇԹ Ռիկսդագի երրորդ փոխխոսնակ Կերստին Լունդգրենն է:
Ինչպես «Արմենպրես»–ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, այցի ընթացքում կողմերը քննարկել են խորհրդարանական վերահսկողության, ընտրողների եւ քաղաքացիական հասարակության հետ հաղորդակցության ու շփումների, ինչպես նաեւ նահանգային և համայնքային մակարդակում քաղաքականության վերաբերյալ հարցեր:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունն աշխատանքային ճաշ ձևաչափով հանդիպումներ է ունեցել Ուփսալայի նահանգապետ Ստեֆան Ատեֆալի, Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի նախկին նախագահ Բյորն ֆոն Սիդովի հետ, այցելել ՇԹ ազգային աուդիտի գրասենյակ:

Armenian parliament delegation visits Sweden
Within the framework of the programme for the development of democratic cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Riksdag of the Kingdom of Sweden, the delegation led by the Vice President of the Armenian National Assembly, the Head of the Working Group on the Development of Democratic Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Riksdag of the Kingdom of Sweden Ruben Rubinyan is in Stockholm (Kingdom of Sweden) from February 1 to 3, the press service of the Parliament said in a readout.
The delegation comprises of the Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly Vladimir Vardanyan, the Head of With Honor Faction Hayk Mamijanyan, MPs Lusine Badalyan, Garnik Danielyan, and the NA Deputy Chief of Staff Heghine Khachikyan.
The Head of the working group on the Swedish side is the Third Deputy Speaker of the Riksdag of the Kingdom of Sweden Kerstin Lundgren.
During the visit, the parties discussed issues regarding parliamentary oversight, communication and contacts with voters and civil society, as well as politics at the state and community levels.
The RA NA delegation had meetings in a working lunch format with the Governor of Uppsala Stefan Attefall and the former Speaker of the Riksdag of the Kingdom of Sweden Björn von Sydow, and visited the National Audit Office of the Kingdom of Sweden.