Իրանը ԵՄ երկրների զինված ուժերը ներառել է «ահաբեկչական խմբերի» ցանկում
Իրանի իշխանությունները արձագանքել են ԵՄ-ի կողմից Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) ահաբեկչական կազմակերպություն ճանաչելու որոշմանը: Երկրի խորհրդարանը կոչ է արել երկրից վտարել եվրոպացի ռազմական կցորդներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` իրանական Tasnim լրատվական գործակալությունը հայտնում է, որ Իրանը ԵՄ երկրների բանակներն ավելացրել է «ահաբեկչական խմբերի» ցանկում:
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը հայտարարել է, որ որոշումը կայացվել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը ԵՄ-ի ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում ներառելուն ի պատասխան:
Գործակալության տվյալներով՝ իրանցի խորհրդարանականները քննարկում են ռազմական կցորդներին եվրոպական դեսպանատներից վտարելու հարցը, այն բանից հետո, երբ խորհրդարանը ԵՄ բանակները ճանաչել է որպես «ահաբեկչական խմբավորումներ»:
Իրանի խորհրդարանի նախագահության անդամ Ալիռեզա Սալիմին հայտարարել է, որ քանի որ եվրոպական բանակներն այժմ դասակարգվում են որպես ահաբեկչական խմբավորումներ, նրանց ռազմական կցորդները պետք է հնարավորինս շուտ վտարվեն:
«Օրենքի համաձայն՝ եվրոպական երկրների բանակները պաշտոնապես համարվում են ահաբեկչական կազմակերպություններ, և դա ամրագրված է օրենքով։ Հետևաբար, մեր դեսպանատներում գտնվող այդ երկրների ռազմական կցորդները պետք է հնարավորինս շուտ վտարվեն Իրանից, քանի որ նրանք ահաբեկիչներ են», - գործակալությունը մեջբերում է Սալիմիի խոսքերը։
«Ահաբեկիչներին անվտանգ ապաստան տրամադրելը հակասում է գործող օրենսդրությանը», - ընդգծել է Մեջլիսի նախագահության անդամը։
Անցյալ շաբաթ Եվրամիությունը Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը ճանաչեց որպես ահաբեկչական կազմակերպություն։
Դա պայմանավորված էր Իրանում զանգվածային բողոքի ցույցերի դաժան ճնշմամբ։ Ըստ լրատվամիջոցների` վերջին շաբաթներին անվտանգության ուժերը, այդ թվում՝ ԻՀՊԿ-ն, ցուցարարների նկատմամբ կիրառել են ծայրահեղ դաժանություն։ Մարդու իրավունքների պաշտպան կազմակերպությունները գնահատում են, որ զոհվել են հազարավոր մարդիկ։ Որոշ գնահատականներով՝ բռնությունների հետևանքով զոհերի թիվը հասնում է մինչև 30.000-ի։
Այս քայլը հիմնականում գնահատվում է որպես քաղաքական ազդանշան։ Քանի որ ԻՀՊԿ-ի նկատմամբ արդեն լայնածավալ պատժամիջոցներ են կիրառվել, որոշումը, հավանաբար, որևէ անմիջական գործնական հետևանքներ չի ունենա։ ԻՀՊԿ-ի դասակարգումը որպես ահաբեկչական կազմակերպություն ակտիվորեն քննարկվում է ԵՄ-ում երկար տարիներ։
ԵՄ որոշումից հետո Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին այն անվանեց «լուրջ ռազմավարական սխալ», իսկ Մեջլիսի խոսնակը մեղադրեց Եվրոպային բացառապես ԱՄՆ շահերը սպասարկելու համար գործելու մեջ։

Иран включил вооружённые силы стран ЕС в список «террористических групп»
Иранские власти отреагировали на решение ЕС признать Корпус стражей исламской революции (КСИР) террористической организацией. Парламент страны призвал к высылке из страны европейских военных атташе.
Как передает Арменпресс, иранское информагентство Tasnim сообщает, что Иран включил армии стран Евросоюза в список "террористических групп".
Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф заявил, что решение принято в ответ на включение Корпуса стражей исламской революции в список террористических организаций ЕС.
По данным агентства, иранские парламентарии рассматривают вопрос о высылке военных атташе европейских посольств — после того, как парламент признал армии ЕС "террористическими группами".
Член президиума иранского парламента Алиреза Салими заявил, что поскольку армии европейских государств теперь классифицируются как террористические группы, военные атташе этих стран должны быть высланы как можно скорее.
"В соответствии с законом, армии европейских стран официально объявлены террористическими организациями, и это закреплено законодательно. Следовательно, военные атташе упомянутых стран, находящиеся в наших посольствах, должны быть как можно скорее выдворены из Ирана, поскольку они являются террористами", - цитирует агентство слова Салими.
"Предоставление убежища террористам противоречит действующему законодательству", - подчеркнул член президиума Меджлиса.
На прошлой неделе Евросоюз включил Корпус стражей исламской революции Ирана в список террористических организаций.
Это было обусловлено жестоким подавлением массовых протестов в Иране. Согласно СМИ, в последние недели силы безопасности, в том числе КСИР, применяли крайнюю жестокость по отношению к демонстрантам. Правозащитные организации предполагают, что погибли тысячи людей. По некоторым оценкам, число жертв репрессий может достигать 30.000.
Этот шаг рассматривается в первую очередь как политический сигнал. Поскольку против КСИР уже введены обширные санкции, решение вряд ли будет иметь какие-либо немедленные практические последствия. Классификация КСИР как террористической организации активно обсуждалась в ЕС на протяжении многих лет.
После решения ЕС министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи назвал его «серьезной стратегической ошибкой», а спикер Меджлиса обвинил Европу в том, что она действует исключительно в интересах США.