ԵՄ-ն քննարկում է Ուկրաինայի խնդրանքը՝ վճարելու Patriot համակարգերի համար. ֆոն դեր Լայեն
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Ուկրաինան մի քանի միլիարդ եվրո է խնդրել հակաօդային պաշտպանության ծախսերի, այդ թվում՝ PAC-3 Patriot համակարգերի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ սեպտեմբերի 2-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպումից հետո։
«Այսօր ես կարող եմ հաստատել, որ մենք ստացել ենք վճարման նոր խնդրանք։ Այն կազմում է մի քանի միլիարդ եվրո և կհոգա Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության ծախսերը, այդ թվում՝ առաջադեմ PAC-3 Patriot զենիթահրթիռային համակարգերի», - նրա ելույթի տեսանյութն է տարածել Guardian News-ը։
«Անդամ պետությունները ներկայում քննարկում են Ուկրաինայի խնդրանքը, բայց կարող եմ ասել, որ այն շարժվում է ճիշտ ուղղությամբ», - հավելել է ֆոն դեր Լայենը։
Նա նաև հայտնել է, որ Եվրոպայում Ուկրաինայի հետ համատեղ աշխատանքներ են ընթանում FREYA նախագծի վրա։
«Սա եվրոպական նախագիծ է սեփական հակահրթիռային պաշտպանության համակարգ ստեղծելու համար», - բացատրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը։
Ֆոն դեր Լայենը պարզաբանել է, որ «այս ամենը լրացում է Ուկրաինայի համար արդեն գործող 90 միլիարդ եվրոյի չափով աջակցության վարկին»։

EU discussing Ukraine’s request to pay for Patriot systems – von der Leyen
European Commission President Ursula von der Leyen has said that Ukraine has requested several billion euros to cover air defence costs, including PAC-3 Patriot systems. She made the remarks following a meeting with NATO Secretary General Mark Rutte in Brussels on September 2.
“Today I can confirm that we have received a new request for payment. It amounts to several billion euros and will cover Ukraine’s air defence costs, including advanced PAC-3 Patriot air defence missile systems,” von der Leyen said in a video of her remarks released by Guardian News.
“Member states are currently discussing Ukraine’s request, but I can say that it is moving in the right direction,” von der Leyen added.
She also said that joint work with Ukraine on the FREYA project is under way in Europe.
“This is a European project to create its own missile defence system,” the European Commission President explained.
Von der Leyen clarified that “all of this is in addition to the €90 billion support loan already in place for Ukraine.”