ԵՄ-ն Լայպցիգում ԱԹՍ-ի անհաջող հարձակման դեպքի առիթով կանչել է ՌԴ դեսպանին
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասն Իռլանդիայում ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումից առաջ հայտարարել է, որ կանչել է Բրյուսելում Ռուսաստանի դեսպանին՝ օգոստոսի սկզբին Գերմանիայի Լայպցիգ/Հալլե օդանավակայանում պայթուցիկ նյութերով բեռնված անօդաչու թռչող սարքի ենթադրյալ հիբրիդային հարձակման փորձի առնչությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա նշել է X-ում գրառման մեջ։
«Լայպցիգի հարձակումներն ունեն պետության կողմից հովանավորվող ահաբեկչության բոլոր հատկանիշները։ Մենք կպատասխանենք վճռականորեն։ Ռուսաստանի ռազմական համալիրին վերաբերող 1600 կետերն արդեն մշակվում են, և մենք պատրաստ ենք ավելի շատացնել դրանք։ Մենք, ինչպես նաև շատ անդամ պետություններ, նաև կանչել ենք ԵՄ-ում Ռուսաստանի ներկայացուցչին», - նշել է նա։
Deutsche Welle-ի փոխանցմամբ՝ սեպտեմբերի 1-ին Գերմանիայի արտաքին գործերի և ներքին գործերի նախարարները համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել են, որ Բեռլինի կառավարությունը եզրակացրել է, որ Ռուսաստանն է պատասխանատու ձախողված հարձակման համար։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն նույնպես Դուբլինում լրագրողներին հայտնել է, որ Փարիզն ի պատասխան այդ միջադեպի կանչել է Ռուսաստանի ներկայացուցչին։
«Ես կանչել եմ Փարիզում Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին՝ բողոք ներկայացնելու համար», - ասել է Բարոն՝ հավելելով, որ պատժամիջոցները պետք է կիրառվեն եվրոպական մակարդակով, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի, այսպես կոչված, «ստվերային նավատորմի» դեմ։
Ռուսաստանցի պաշտոնյաներն, այդ թվում՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, մերժել են Մոսկվային ուղղված մեղադրանքները և նշել, որ Բեռլինը ցանկանում է շեղել ուշադրությունը սեփական թերություններից։
Օգոստոսի 4-ին Լայպցիգի օդանավակայանում տեղի է ունեցել ուկրաինական An-124 բեռնատար ինքնաթիռի նկատմամբ դիվերսիայի փորձ։ Գերմանացի քննիչներին հղում անելով՝ լրատվամիջոցները նշել են, որ ենթադրյալ հարձակմանը մասնակցել է մի քանի անօդաչու թռչող սարք։ Պայթուցիկ նյութեր պարունակող ԱԹՍ-ներից մեկը հայտնաբերվել է ուկրաինական բեռնատար ինքնաթիռների մոտ, իսկ երկրորդը, հավանաբար, բախվել է DHL բեռնատար ինքնաթիռին առաջինի հայտնաբերումից մի քանի րոպե անց։

EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas said ahead of an informal meeting of EU foreign ministers in Ireland that she had summoned the Russian ambassador in Brussels over an alleged attempted hybrid attack involving a drone carrying explosives at Germany’s Leipzig/Halle Airport in early August. She said this in a post on X.
“The attacks in Leipzig bear all the hallmarks of state-sponsored terrorism. We will respond decisively. Some 1,600 items concerning Russia’s military complex are already being worked on, and we are ready to increase their number. We, as well as many member states, have also summoned Russia’s representative to the EU,” she said.
According to Deutsche Welle, Germany’s foreign and interior ministers said at a joint press conference on September 1 that the government in Berlin had concluded that Russia was responsible for the failed attack.
French Foreign Minister Jean-Noël Barrot also told reporters in Dublin that Paris had summoned Russia’s representative in response to the incident.
“I summoned Russia’s chargé d’affaires in Paris to lodge a protest,” Barrot said, adding that sanctions should be imposed at European level, particularly against Russia’s so-called “shadow fleet”.
Russian officials, including President Vladimir Putin, have rejected the accusations against Moscow and said that Berlin was seeking to divert attention from its own shortcomings.
On August 4, an attempted act of sabotage against a Ukrainian An-124 cargo aircraft took place at Leipzig Airport. Citing German investigators, media reports said that several drones were involved in the alleged attack. One of the drones carrying explosives was discovered near Ukrainian cargo aircraft, while a second apparently collided with a DHL cargo aircraft several minutes after the first was discovered.