Հայաստանը մեծ ծավալի աշխատանք ունի կատարելու ԵՄ անդամակցության ճանապարհին. Վահագն Խաչատուրյան
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ու Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների խորացմանը, Հայաստանի եվրոպական ինտեգրման հեռանկարին և այդ ճանապարհին անհրաժեշտ քայլերին՝ ընդգծելով, որ գործընթացը ժամանակ և շարունակական աշխատանք է պահանջում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ընթացքում նախագահները պատասխանել են լրագրողի այն հարցին, թե Հայաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու հնարավոր գործընթացում ինչպես կարող է Չեխիան աջակցել Հայաստանին և արդյոք այս ուղղությամբ կոնկրետ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել։
Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելը նշել է, որ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու կոնկրետ ճանապարհային քարտեզ կամ այդ գործընթացի առանձին քայլեր չեն քննարկվել։
«Այսօր մենք, իհարկե, չենք խոսել Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանը միանալու կոնկրետ ճանապարհային քարտեզի մասին։ Խոսքը մեր հարաբերությունները Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև ընդլայնելու մասին է»,- ասել է Պավելը։
Չեխիայի նախագահի խոսքով՝ ԵՄ հետագա ընդլայնման ցանկացած գործընթաց կապված է համապատասխան չափանիշների կատարման և անհրաժեշտ քայլերի իրականացման հետ։
Նա ընդգծել է, որ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Չեխիայի շահերից է բխում, որ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հարաբերությունները լինեն հնարավորինս սերտ։
«Եթե հասնենք այդ հարցին, և Հայաստանի հետ համապատասխան բանակցություններ սկսվեն, ապա դա թողնենք ապագային և կտեսնենք, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները»,- նշել է Չեխիայի նախագահը։
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր հերթին համաձայնել է չեխ գործընկերոջ գնահատականի հետ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի եվրոպական ինտեգրման գործընթացը ժամանակ է պահանջում և կախված է նաև Հայաստանի կողմից կատարվելիք աշխատանքից։
«Իրականում սա ժամանակ է պահանջում։ Մենք ինքներս՝ որպես Հայաստանի Հանրապետություն, պետք է գնահատենք, թե որքանով ենք պատրաստ։ Իսկ այդտեղ, այսպես ասած, շատ մեծ ծավալի տնային աշխատանք ունենք կատարելու»,- ասել է Խաչատուրյանը։
Նրա խոսքով՝ Եվրամիության անդամության թեկնածու դառնալու, իսկ հետագայում նաև ԵՄ-ին անդամակցելու ցանկությունը ենթադրում է երկարատև և մեծածավալ աշխատանք։
ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանում ընդունված՝ Եվրամիությանն անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքը նախևառաջ վկայում է այդ ուղղությամբ երկրի քաղաքական ցանկության մասին։
«Կարծում եմ՝ մեր ընդունած օրենքը, որը սկիզբն է, ցույց է տալիս, որ մենք դրա ցանկությունն ունենք։ Ավելի շուտ՝ ոչ թե պատրաստ ենք, այլ ցանկություն ունենք։ Իսկ թե երբ պատրաստ կլինենք, կախված է նրանից, թե մենք ինչպես կկատարենք աշխատանքները»,- ասել է Վահագն Խաչատուրյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի պատրաստվածության գնահատականը կախված կլինի նաև Եվրամիության անդամ պետություններից, այդ թվում՝ Չեխիայից։
«Դա կախված է նաև նրանից, թե Եվրամիության մեր գործընկերները, այդ թվում՝ Չեխիան, որքանով կգնահատեն, որ մենք իրականում պատրաստ ենք։ Բայց միանշանակ է, որ համագործակցությունը կա, մեր կողմից ձգտումը կա, աջակցությունը կա, և սրանք ոչ թե պարզապես խոսքեր են, այլ նաև կոնկրետ քայլեր»,- ընդգծել է ՀՀ նախագահը։
Խաչատուրյանը հիշեցրել է նաև վերջին շրջանում Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ իրականացված քայլերի մասին։

Armenia has a great deal of work to do on path to EU membership – Vahagn Khachaturyan
Armenian President Vahagn Khachaturyan and Czech President Petr Pavel addressed the deepening of Armenia-European Union relations, the prospects for Armenia’s European integration and the steps required along that path, stressing that the process requires time and continuous work.
During a press conference, the presidents responded to a journalist’s question about how the Czech Republic could support Armenia in a possible process of joining the European Union and whether any specific agreements had been reached in this regard.
Czech President Petr Pavel said that no specific roadmap for Armenia’s accession to the European Union or individual steps in that process had been discussed during the meeting.
“Today, of course, we did not discuss a specific roadmap for Armenia’s accession to the European Union. We were talking about expanding relations between the European Union and Armenia,” Pavel said.
According to the Czech President, any process of further EU enlargement is linked to meeting the relevant criteria and taking the necessary steps.
He stressed that it is in the interests of both Armenia and the Czech Republic for relations between Armenia and the European Union to be as close as possible.
“If we reach that point and the relevant negotiations with Armenia begin, then let us leave that for the future and see how events develop,” the Czech President said.
Armenian President Vahagn Khachaturyan, for his part, agreed with his Czech counterpart’s assessment, stressing that Armenia’s European integration process requires time and also depends on the work that Armenia itself needs to carry out.
“In reality, this requires time. We ourselves, as the Republic of Armenia, need to assess how prepared we are. And there, so to speak, we have a very great deal of homework to do,” Khachaturyan said.
According to him, the desire to become a candidate for European Union membership and subsequently to join the EU entails lengthy and extensive work.
The Armenian President stressed that the law adopted in Armenia on launching the process of accession to the European Union primarily demonstrates the country’s political desire to move in that direction.
“I think the law we adopted, which is the beginning, shows that we have the desire to do this. Rather, it is not that we are ready, but that we have the desire. When we will be ready depends on how we carry out the work,” Vahagn Khachaturyan said.
According to him, the assessment of Armenia’s preparedness will also depend on European Union member states, including the Czech Republic.
“It also depends on the extent to which our partners in the European Union, including the Czech Republic, assess that we are actually ready. But what is clear is that the cooperation exists, we have the aspiration, the support exists, and these are not merely words, but also concrete steps,” the Armenian President stressed.