Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը ցանկանում է գործարք կնքել, այլ ոչ թե բախվել ռազմական գործողությունների
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը ցանկանում է գործարք կնքել ԱՄՆ-ի հետ, այլ ոչ թե բախվել ռազմական գործողությունների:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է BBC-ն՝ Թրամփն այս մասին ասել է Սպիտակ տանը լրագրողների՝ Պարսից ծոցում ուժերի կուտակման մասին հարցերին ի պատասխան:
«Կարող եմ ասել հետևյալը՝ նրանք իսկապես ցանկանում են գործարք կնքել», -ասել է ԱՄՆ նախագահը:
Օրեր առաջ Թրամփը Թեհրանին զգուշացրել էր, որ միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցելու ժամանակը «սպառվում է»: Երկրի մոտակայքում կուտակվել է ԱՄՆ մեծ ռազմածովային նավատորմ։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարել էր, որ ներկայում ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ չեն նախատեսվում, բայց Թեհրանը բաց է փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված բանակցությունների համար։
Իրանը պնդում է, որ իր միջուկային ծրագիրը լիովին խաղաղ բնույթ է կրում և բազմիցս հերքել է ԱՄՆ-ի մեղադրանքները, թե ձգտում է միջուկային զենք մշակել։

Иран хочет заключить сделку, а не столкнуться с военными действиями: Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что Иран хочет заключить сделку с Соединенными Штатами, а не столкнуться с военными действиями.
Как передает Арменпресс, по сообщению BBC, Трамп заявил об этом в Белом доме в ответ на вопросы журналистов о наращивании сил в Персидском заливе.
«Могу сказать вам следующее: они действительно хотят заключить сделку», — заявил президент США. Несколькими днями ранее Трамп предупредил Тегеран, что время для переговоров по ядерной сделке «на исходе». Крупныйая флотилия ВМС США сосредоточена вблизи страны.
Министр иностранных дел Ирана заявил, что в настоящее время планов по переговорам с Соединенными Штатами нет, но Тегеран открыт для переговоров, основанных на взаимном уважении и доверии.
Иран настаивает на том, что его ядерная программа носит исключительно мирный характер, и неоднократно опровергал обвинения США в стремлении к разработке ядерного оружия.