Հայաստանի և Ռուսաստանի փրկարարներն անցկացրել են համատեղ վարժանք
ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրեն-ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը և ՌԴ քաղաքացիական պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների և բնական աղետների հետևանքների վերացման նախարարի տեղակալ Վյաչեսլավ Բուտկոն հունվարի 30-ին այցելել են Ռուս-հայկական մարդասիրական արձագանքման կենտրոն և հետևել ցուցադրական վարժանքին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը ներկա են եղել Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, Փրկարար ծառայության ներկայացուցիչներ, հյուրեր:
Արամ Ղազարյանն ու Վյաչեսլավ Բուտկոն շրջել են կենտրոնի տարածքում, ծանոթացել հրշեջ-փրկարարական սարքավորումների և տեխնիկական հագեցվածությանը, արտակարգ իրավիճակում արագ արձագանքման կարողություններին, իսկ ինժեներասակրավորային և վթարա-փրկարարական պատրաստության լսարաններում ծանոթացել են կրթական հնարավորություններին։
Սցենարային վերապատրաստումների ընթացքում ցուցադրվել են տարբեր արտակարգ իրավիճակներ՝ հրդեհ, պայթյուն, քարաթափում, արգելափակված և տուժած քաղաքացիներ։ Փրկարար ջոկատները օպերատիվ արձագանքել են յուրաքանչյուր սցենարի՝ օգնություն ցուցաբերել տուժածներին, մարել հրդեհը, հատուկ տեխնիկայի միջոցով հեռացրել արգելապատնեշները։
Առաջադրանքները կատարվել են ամբողջությամբ, խնդիրները՝ հաջողությամբ լուծվել։ ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրենն ու ՌԴ քաղաքացիական պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների և բնական աղետների հետևանքների վերացման նախարարի տեղակալը բարձր են գնահատել փրկարար ջոկատների պատրաստավածությունն ու մասնագիտական կարողությունները:
Կողմերն ընդգծել են համագործակցությունը շարունակելու և ընդլայնելու պատրաստակամությունը։ Ավարտին Արամ Ղազարյանն ու Վյաչեսլավ Բուտկոն պատասխանել են լրատվամիջոցների հարցերին։
ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրեն-ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը և ՌԴ քաղաքացիական պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների և բնական աղետների հետևանքների վերացման նախարարի տեղակալ Վյաչեսլավ Բուտկոն «Հաղթանակ» զբոսայգում հարգանքի տուրք են մատուցել և ծաղիկներ խոնարհել Անհայտ զինվորի հուշարձանին:

Армянские и российские спасатели провели совместные учения
Директор Спасательной службы МВД, заместитель министра внутренних дел Армении Арам Казарян и заместитель главы МЧС России Вячеслав Бутко 30 января посетили Российско-Армянский центр гуманитарного реагирования и наблюдали за демонстрационными учениями.
Как сообщает Арменпресс, Арам Казарян и Вячеслав Бутко прошлись по центру, ознакомились с противопожарной и технической техникой, возможностями быстрого реагирования в чрезвычайных ситуациях, а также с учебными возможностями в аудиториях по инженерно-спасательной подготовке.
В ходе сценарных тренировок были продемонстрированы различные чрезвычайные ситуации: пожар, взрыв, камнепад, заблокированные и пострадавшие граждане. Спасательные команды оперативно реагировали на каждый сценарий: оказывали помощь пострадавшим, тушили пожар и убирали заграждения с использованием специальной техники.
Задачи были выполнены в полном объеме, проблемы успешно решены. Директор Спасательной службы МВД Армении и замглавы МЧС РФ высоко оценили готовность и профессионализм спасательных команд.
Стороны подчеркнули готовность продолжать и расширять сотрудничество. В завершение Арам Казарян и Вячеслав Бутко ответили на вопросы СМИ.
Арам Казарян и Вячеслав Бутко почтили память Неизвестного солдата в Парке Победы и возложили цветы к памятнику Неизвестному солдату.