Եվս մեկ նավատորմ մոտենում է Իրանին. Թրամփը հուսով է, որ Թեհրանը գործարք կկնքի
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանին ամերիկյան ևս մեկ նավատորմ է մոտենում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է Սպիտակ տունը, ԱՄՆ նախագահն այս մասին հայտարարել է Այովա նահանգի բնակիչների առաջ ելույթի ընթացքում։
Դոնալդ Թրամփը, միաժամանակ, հույս է հայտնել, որ Թեհրանը «գործարքի» կգնա։
«Հիմա Իրանին ևս մեկ գեղեցիկ նավատորմ է մոտենում, այնպես որ կտեսնենք․․․ Հուսով եմ՝ նրանք գործարք կկնքեն»,-հայտարարել է Թրամփը։
Ավելի վաղ տարբեր ԶԼՄ-ներ հաղորդել էին, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ՑԱԽԱԼ) պատրաստվում է Իրանի վրա Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հարձակմանը, որը կարող է տեղի ունենալ արդեն առաջիկա հանգստյան օրերին։
Դեկտեմբերի 28-ից Իրանում լայնածավալ ցույցեր են սկսվել իրանական ռիալի կտրուկ արժեզրկման և մեծ գնաճի ֆոնին։ Հակակառավարական ցույցերն ուղեկցվել են բախումներով և անկարգություններով։ Իրանական պետական հեռուստաընկերությունը, հղում անելով դատաբժշկական կազմակերպությանը, հայտնել է, որ ցույցերի ընթացքում զոհվել է 3117 մարդ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս սպառնացել է ձեռնարկել շատ խիստ միջոցներ, եթե Իրանի իշխանությունները չդադարեցնեն բռնությունները և սկսեն մահապատժի ենթարկել Կառավարության դեմ բողոքի ակցիայի մասնակիցներին։
Հունվարի 23-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ ռազմական «հսկայական նավատորմ» է ուղևորվում դեպի Իրան։ Նա միաժամանակ հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն ստիպված չի լինի ուժ կիրառել։

Еще одна флотилия ВМС США приближается к Ирану: Трамп надеется, что Тегеран заключит сделку
Как передает Арменпресс, Белый дом сообщает, что президент США заявил об этом во время выступления перед жителями Айовы.
Дональд Трамп одновременно выразил надежду, что Тегеран заключит «сделку».
«Сейчас к Ирану приближается еще еще одна прекрасная армада, так что посмотрим… Надеюсь, они заключат сделку», — сказал Трамп.
Ранее различные СМИ сообщали, что Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) готовится к нападению США на Иран, которое может произойти уже в эти выходные.
С 28 декабря в Иране вспыхнули масштабные протесты на фоне резкой девальвации иранского риала и высокой инфляции. Антиправительственные демонстрации сопровождались столкновениями и беспорядками. Иранское государственное телевидение со ссылкой на судебно-медицинскую организацию сообщило, что в ходе протестов погибли 3117 человек.
Президент США Дональд Трамп неоднократно угрожал принять очень жесткие меры, если иранские власти не прекратят насилие и не начнут казнить участников антиправительственных протестов.
23 января президент США Дональд Трамп объявил, что в Иран направляется «огромный флот» американских военнослужащих. Он также выразил надежду, что США не придется применять силу.