Այլընտրանքային միջանցքը սպառնալիք չի ստեղծի Վրաստանով տարանցման համար. Կոբախիձե
Հայտարարված այլընտրանքային միջանցքը բեռների համար սպառնալիք չի ստեղծի Վրաստանի տարանցիկ կարողության համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունից, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վահագն Խաչատուրյանը և Իլհամ Ալիևը Դավոսում հայտարարել են, որ Վրաստանի տարածքով ներկայում փոխադրվող բեռներն ապագայում կփոխադրվեն անմիջապես Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանով։
«Ցանկանում եմ նշել մի պարզ ցուցանիշ, ինչը հաստատում է, որ այլընտրանքային միջանցքը սպառնալիք չի ստեղծի Վրաստանի համար. վերջին հինգ տարվա ընթացքում Միջին միջանցքում բեռների ծավալն ավելացել է յոթ անգամ։ Այս պայմաններում մեր միակ խնդիրն է առավելագույնս օգտագործել մեր ենթակառուցվածքներն այս աճող բեռնաշրջանառությունն իրականացնելու համար։ Նման աճի պայմաններում այլընտրանքային միջանցքը պարզապես կլրացնի մեր տարանցիկ գործառույթը», - ասել է Կոբախիձեն։
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ Վրաստանը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների վերականգնումը, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումը։
Դրա հետ մեկտեղ վարչապետը նշել է, որ Վրաստանը մեծ ներդրումներ է կատարում միջանցքի զարգացման գործում։
«Ինչ վերաբերում է մեր տարանցիկ գործառույթին, ապա մենք շատ մեծ ներդրումներ ենք կատարում տարանցիկ գործառույթի զարգացման գործում. դա վերաբերում է ճանապարհային ենթակառուցվածքներին, նավահանգիստներին, օդանավակայաններին և տարբեր տեսակի ենթակառուցվածքային օբյեկտներին: Սա հիմնված է դրական սպասումների վրա՝ կապված տարանցման մշտական աճի հետ», - հայտարարել է Կոբախիձեն։
Վրաստանով տարանցումը հատուկ դեր է խաղում երկրի տնտեսական զարգացման գործում՝ հաշվի առնելով Չինաստանի, Թուրքիայի և ԵՄ-ի հետ ազատ առևտրի գործող համաձայնագրերը: Դրա լրացուցիչ ամրապնդման համար ներկայում իրագործվում է Արևելք-Արևմուտք ճանապարհի մի հատվածի կառուցման մասշտաբային նախագիծը, որը Վրաստանի միջոցով կապում է Ասիան և Եվրոպան, ինչպես նաև Ռուսաստան տանող Հյուսիս-Հարավ ճանապարհը։

Альтернативный коридор не создаст угрозы для транзита через Грузию: Кобахидзе
Объявленный альтернативный коридор для перевозки грузов не представит угрозу транзитным возможностям Грузии. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на грузинскую службу агентства "Sputnik", это заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.
Президенты Армении и Азербайджана Ваагн Хачатурян и Ильхам Алиев заявили в Давосе, что грузы, перевозимые в настоящее время через территорию Грузии, в будущем будут транспортироваться напрямую через границу Армении и Азербайджана.
Хочу привести простой показатель, который подтверждает, что альтернативный коридор не создает угрозы для Грузии – объем грузов в Среднем коридоре увеличился в семь раз за последние пять лет. В таких условиях наша единственная задача – максимально использовать нашу инфраструктуру, чтобы догнать этот растущий грузооборот. В условиях такого роста альтернативный коридор будет лишь дополнением к нашей транзитной функции”, — сказал Кобахидзе.
При этом он подчеркнул, что Грузия приветствует восстановление отношений между Арменией и Азербайджаном, включая развитие торгово-экономических связей.
В то же время премьер-министр отметил, что Грузия вкладывает значительные средства в развитие коридора.
“Что касается нашей транзитной функции, мы вкладываем очень большие инвестиции в развитие транзитной функции, это касается дорожной инфраструктуры, портов, аэропортов, различных типов инфраструктурных объектов. Это основано на положительных ожиданиях в связи с постоянным ростом транзита”, — заявил Кобахидзе.
Транзит через Грузию играет особую роль в экономическом развитии страны, учитывая существующие соглашения о свободной торговле с Китаем, Турцией и ЕС. Для дальнейшего его укрепления в настоящее время реализуется масштабный проект строительства участка автомагистрали Восток-Запад, соединяющей Азию и Европу через Грузию, а также автомагистрали Север-Юг с Россией.