Թրամփը խոստացել է, որ Խաղաղության խորհուրդը ժամանակի վատնում չի լինի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն, ավարտելով Դավոսում Խաղաղության խորհրդի կանոնադրության ստորագրման արարողությունը, հայտարարել է, որ նոր կառույցն անօգուտ չի լինի՝ ընդգծելով դրա աշխատանքի գործնական բնույթը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Euronews-ը։
«Սա ժամանակի վատնում չի լինի։ Մենք չափազանց շատ ժամանակ ենք վատնել այն բաների վրա, որոնք երբեք տեղի չեն ունեցել։ Սա տեղի կունենա և արդեն տեղի է ունենում», - հայտարարել է Թրամփը։
Նա հավելել է, որ շատ երկրներ արդեն միացել են նախաձեռնությանը, և Խաղաղության խորհրդին մասնակցելու հետաքրքրությունը շարունակում է աճել, քանի որ, նրա խոսքով, կառույցն «իսկապես մեծ նշանակություն կունենա»։
Դոնալդ Թրամփը նաև նշել է, որ Գազայի հատվածը «հիանալի վայր» է, և որ Խաղաղության խորհուրդը կարևոր դեր կխաղա այդտեղի ժողովրդի կենսամակարդակը փոխելու գործում։
Շվեյցարիայի Դավոս քաղաքում հունվարի 22-ին տեղի ունեցավ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած Խաղաղության խորհրդի կանոնադրության ստորագրման արարողությունը, որին մասնակցում էր նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Արարողության ժամանակ Թրամփը, որը նախագահելու է Խաղաղության խորհրդում, շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն երկրների ղեկավարներին, որոնք ընդունել են հրավերն ու մասնակցել ստորագրմանը։
ԱՄՆ նախագահը Խաղաղության խորհրդի ստեղծման մասին հայտարարել է հունվարի 16-ին։ Ամերիկացի առաջնորդը հրավիրել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահին և ավելի քան 50 երկրների ներկայացուցիչների՝ մասնակցելու դրա աշխատանքներին։

Трамп пообещал, что Совет мира не будет впустую тратить время
Президент США Дональд Трамп, завершив церемонию подписания устава Совета мира в Давосе, заявил, что новая структура не будет бесполезной, подчеркнув практический характер ее работы. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews.
«Это не будет пустой тратой времени. Мы потратили слишком много времени на вещи, которые так и не произошли. Это произойдет и происходит», — заявил Трамп.
Он добавил, что многие страны уже присоединились к инициативе, и интерес к участию в Совете мира продолжает расти, потому что, по его словам, структура «действительно многое изменит».
Дональд Трамп также отметил, что сектор Газа — «замечательное место» и что Совет мира сыграет важную роль в изменении жизни людей там.
Церемония подписания устава Совета мира, инициированная президентом США Дональдом Трампом, состоялась в Давосе, Швейцария, 22 января, в ней также принял участие премьер-министр Армении Никол Пашинян.
В ходе церемонии Трамп, который будет председательствовать в Совете мира, поблагодарил всех лидеров стран, принявших приглашение и принявших участие в подписании.
Президент США объявил о создании Совета мира 16 января. Американский лидер пригласил президента Европейской комиссии и представителей более чем 50 стран принять участие в его работе.