Նեթանյահուն կմիանա Թրամփի Խաղաղության խորհրդին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ընդունել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերը՝ միանալու Խաղաղության խորհրդին, որի աշխատանքը կուղղվի Գազայի հատվածում հակամարտության և հնարավոր այլ համաշխարհային հակամարտությունների կարգավորմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel-ը՝ հղում անելով վարչապետի գրասենյակին։
Խաղաղության խորհուրդը Թրամփի նախաձեռնությունն է, որն ուղղված է ամբողջ աշխարհում հակամարտությունների կարգավորմանը՝ սկսած Գազայի հատվածից։ Ենթադրվում է, որ Թրամփն ինքը ցմահ կգլխավորի այն։
Ավելի վաղ խորհրդին միանալու ԱՄՆ նախագահի հրավերին համաձայնություն են տվել Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ուզբեկստանը, Արգենտինան, Հունգարիան, Վիետնամը, Մարոկկոն, ԱՄԷ-ն։
Մինչդեռ եվրոպական երկրների դիվանագետներն ավելի վաղ մտահոգություն էին հայտնել, որ Թրամփը փորձում է փոխարինել ՄԱԿ-ը՝ այլընտրանքային հարթակ ստեղծելով գլոբալ հակամարտությունների կարգավորման համար։

Нетаньяху принял приглашение Трампа войти в Совет мира
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху принял приглашение президента США Дональда Трампа присоединиться к Совету мира, работа которого будет направлена ​​на урегулирование конфликта в секторе Газа и возможных других глобальных конфликтов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает The Times of Israel со ссылкой на канцелярию премьер-министра.
Совет мира — это инициатива Трампа, направленная на урегулирование конфликтов по всему миру, начиная с сектора Газа. Предполагается, что сам Трамп возглавит его пожизненно.
Ранее приглашение президента США присоединиться к Совету мира приняли Армения, Азербайджан, Беларусь, Казахстан, Узбекистан, Аргентина, Венгрия, Вьетнам, Марокко и ОАЭ.
Однако, дипломаты европейских стран выражают обеспокоенность, что Трамп пытается заменить ООН, создав альтернативную платформу для урегулирования глобальных конфликтов.