Սիրիայի նախագահը Թրամփի հետ քննարկել է երկրում տիրող իրավիճակը
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է սիրիական SANA լրատվական գործակալությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահներն ընդգծել են Սիրիայի տարածքային ամբողջականության և անկախության պահպանման կարևորությունը, ինչպես նաև կայունության հասնելուն ուղղված բոլոր ջանքերին աջակցելը։
Կողմերն ընդգծել են սիրիական պետությունում քրդերի իրավունքների և պաշտպանության երաշխավորման անհրաժեշտությունը։
Նախագահները համաձայնել են շարունակել համագործակցությունը «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում և դրա սպառնալիքների վերացման գործում։
Նրանք իրենց ընդհանուր ձգտումն են արտահայտել՝ տեսնելու ուժեղ և միասնական Սիրիա, որը կարող է դիմակայել տարածաշրջանային և միջազգային մարտահրավերներին։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են մի շարք տարածաշրջանային հարցեր՝ շեշտելով Սիրիային դեպի ավելի լավ ապագա շարժվելու նոր հնարավորություն տալու կարևորությունը։
Ավելի վաղ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան մի շարք հեռախոսազրույցներ էր ունեցել տարածաշրջանային և միջազգային առաջնորդների, այդ թվում՝ Թուրքիայի, Կատարի, Ֆրանսիայի, Իրաքյան Քրդստանի ղեկավարների, ինչպես նաև Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգի հետ՝ քննարկելով Սիրիայում և տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները:

Президент Сирии обсудил с Трампом ситуацию в стране
Президент Сирии Ахмед аш-Шара провел телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом. Как передает Арменпресс, об этом сообщило сирийское информационное агентство SANA.
В ходе телефонного разговора президенты подчеркнули важность сохранения территориальной целостности и независимости Сирии, а также поддержку всех усилий, направленных на достижение стабильности.
Стороны подчеркнули необходимость гарантировать права и защиту курдов в сирийском государстве.
Президенты договорились продолжить сотрудничество в борьбе против «Исламского государства» и в устранении его угроз.
Они выразили общее стремление видеть сильную и единую Сирию, способную противостоять региональным и международным вызовам.
В ходе разговора обсуждался ряд региональных вопросов, подчеркивалась важность предоставления Сирии новой возможности двигаться к лучшему будущему.
Ранее президент Сирии Ахмед аш-Шара провел ряд телефонных разговоров с региональными и международными лидерами, включая лидеров Турции, Катара, Франции, Иракского Курдистана, а также наследного принца Саудовской Аравии, обсудив последние события в Сирии и регионе.