Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ ֆորմալ հանդիպում է ունեցել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության (ԱԲ), հեռահաղորդակցության և տեխնոլոգիական այլ ուղղությունների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, նշել, որ ռազմավարական հեռնկարների մասին պատկերացումները մեկտեղելը կամ համեմատելը լավ գաղափար է: Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, վիճակագրությունը ցույց է տալիս, թե 2018 թվականի համեմատ ինչ է փոխվել ոլորտում:
«Մեր վիճակագրությունն ասում է, օրինակ, որ 2018 թվականի համեմատ տեղեկատվական կամ տեխնոլոգիական ոլորտի ընկերությունների թիվը Հայաստանում ավելի քան 12 անգամ մեծացել է, այսինքն՝ աճել է մոտավորապես 1225%-ով»,-ասել է վարչապետը և հավելել, որ դրամաշրջանառությունը 171%-ով է աճել, այսինքն՝ ոլորտի դրամաշրջանառությունը գրեթե քառապատկվել է, իսկ ոլորտի աշխատողների թիվն ավելի քան հնգապատկվել է 2018 թվականից հետո։ Ինչ վերաբերում է ոչ վիճակագրական տվյալներին, ապա, վարչապետի խոսքով, էական փոփոխություններ են տեղի ունենում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում, մասնավորապես, Հայաստանի ամբողջ տարածքում գործում է արբանյակային ինտերնետը՝ Սթարլինքի ծառայությունները, ինչն իր հերթին նպաստում է տարածքային համաչափ զարգացմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նաև խոսել է երկու օր առաջ Երևանի պետական համալսարանում բացված ժամանակակից սուպերհամակարգչի մասին, որն առաջինն է, որ ձեռք է բերվել Հայաստանի Հանրապետության միջոցներով:
Ոլորտի զարգացման համատեքստում վարչապետը կարևորել է Հայաստան-Միացյալ Նահանգներ հարաբերությունների նոր ռազմավարական բնույթը: Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, TRIPP նախագծի շրջանակում կներդրվեն սահմանային և մաքսային հսկողության բարձր տեխնոլոգիաներ, դրանք կկիրառվեն նաև հանրապետության մյուս սահմանային կետերում, և ներառյալ «Զվարթնոց» օդանավակայանում: Այս համատեքստում, վարչապետը կարևորել է նաև բիոմետրիկ անձնագրերի համակարգի ներդրումը:
Հաջորդիվ երկրի ղեկավարը խոսել է կառավարման արդյունավետության բարձրացման, կարգավորման ազդեցության գնահատման ինստիտուտի զարգացման գործում արհեստական բանականության ներդրման կարևորության մասին:
Վարչապետն ընդգծել է, որ տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումը հնարավոր չէ առանց կրթության ոլորտի զարգացման: «Հետևաբար այն, ինչ մենք իրականացնում ենք հանրակրթության ոլորտում, նախադպրոցական կրթության, մասնագիտական կրթության, բուհական և հետբուհական ոլորտներում, այդ ամենը տեխնոլոգիաների մասին է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Քննարկվել են Հայաստանի տեխնոլոգիական և թվային ապագայի զարգացման խնդիրներն ու հեռանկարները: Հանդիպման կազմակերպիչն էր Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը։ Քննարկված հարցերի շարքում էին ԱԲ ոլորտում սպասվող քաղաքականությունը, պետության տնտեսական աճի դոկտրինում ԱԲ, բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերը, չափելի նպատակները, ինչպես նաև ոլորտում կրթական բարեփոխումները, կադրերի վերապատրաստումը և նոր մասնագետների զարգացումը։ Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերել են ոչ միայն ոլորտի զարգացմանը, այլ նաև TRIPP նախագծին, ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններին և ծրագրերին։

Премьер-министр Никол Пашинян провел неформальную встречу с представителями сферы информационных технологий, искусственного интеллекта (ИИ), телекоммуникаций и других технологических направлений.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, встреча была организована Союзом предприятий передовых технологий.
На встрече также присутствовали заместитель председателя Национального Собрания Акоб Аршакян и министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян.
Премьер-министр выступил с речью, отметив, что концентрация или сравнение идей относительно стратегических концепций является хорошей идеей. По словам Никола Пашиняна, статистика показывает, что изменилось в отрасли по сравнению с 2018 годом.
«Наша статистика показывает, что, например, по сравнению с 2018 годом количество компаний в сфере информационных технологий в Армении увеличилось более чем в 12 раз, то есть примерно на 1225%», — сказал премьер-министр, добавив, что денежный оборот вырос на 171%, то есть почти в четыре раза, а число сотрудников в этом секторе с 2018 года увеличилось более чем в пять раз.
Что касается нестатистических данных, по словам премьер-министра, в секторе информационных технологий происходят значительные изменения, в частности, по всей территории Армении работает спутниковый интернет, услуги Starlink, что, в свою очередь, способствует сбалансированному территориальному развитию. Никол Пашинян также коснулся современного суперкомпьютерного центра, открытие которого состоялось два дня назад в Ереванском государственном университете. Это первый суперкомпьютер, приобретенный на средства Республики Армения.
В контексте развития сектора премьер-министр подчеркнул важность нового стратегического характера отношений Армения-США. По словам Никола Пашиняна, в рамках проекта TRIPP будут внедрены высокие технологии пограничного и таможенного контроля, которые также будут использоваться на других пограничных пунктах республики, в том числе в аэропорту Звартноц. В этом контексте премьер-министр также подчеркнул важность внедрения системы биометрических паспортов.
Затем глава государства коснулся внедрения искусственного интеллекта для повышения эффективности управления и развития института оценки воздействия регулирования.
Премьер-министр подчеркнул, что развитие технологического сектора невозможно без развития сферы образования.
«Следовательно, всё, что мы реализуем в сфере общего образования, дошкольного образования, профессионального образования, высшего образования и послевузовского образования касается технологий», — сказал Никол Пашинян.
Были обсуждены вопросы и перспективы развития технологического и цифрового будущего Армении.
В числе обсужденных вопросов были ожидаемая политика в секторе ИИ, роль ИИ в доктрине экономического роста государства, высокие и информационные технологии, измеримые цели, а также реформы в сфере образования, подготовка кадров и развитие потенциала новых специалистов.
Премьер-министр Пашинян ответил на вопросы присутствующих, которые касались не только развития сектора, но и проекта TRIPP, приоритетов и программ правительства Республики Армения.