ՀՀ-ի ինքնիշխանությունն ու իրավազորությունը սահմանային և մաքսային գործողությունների նկատմամբ բացարձակ են և անքննարկելի. մանրամասներ ԹՐԻՓՓ նախագծի վերաբերյալ
ԹՐԻՓՓ նախագծում Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու իրավազորությունը սահմանային և մաքսային գործողությունների նկատմամբ բացարձակ են և անքննարկելի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ԹՐԻՓՓ նախագծի իրականացման շրջանակի վերաբերյալ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համատեղ հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշված է՝ ակնկալվում է, որ սահմանային և մաքսային բոլոր գործունեությունները կիրականացվեն սահմանային կառավարման միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշներին համապատասխան՝ պահպանելով օգոստոսի 8-ի հռչակագրի սկզբունքները՝ օգտագործելով «ֆրոնտ օֆիս - բեք օֆիս» (ընդունարան - գրասենյակ) գործառնական մոդելը։
Հայաստանը մտադիր է շարունակել զարգացնել և ներդնել սահմանների համալիր կառավարման ժամանակակից գործելակերպեր, ինչին ԱՄՆ-ն կարող է աջակցել տեխնիկական օժանդակությամբ՝ ներառյալ.
ռիսկերի վրա հիմնված ստուգման և մաքսային ձևակերպման ընթացակարգեր, զննման ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, թվային մաքսային և սահմանային համակարգեր, համակարգված միջգերատեսչական գործընթացներ, Հայաստանի ծառայողների մասնագիտական ​​կարողությունների զարգացում։
Փորձնական նախագծեր
Հայաստանը մտադիր է իրականացնել փորձնական նախագծեր օպտիմալացնելու՝ մաքսային նախնական ձևակերպման ընթացակարգեր, թվայնացված փաստաթղթաշրջանառություն և մշակում, «մեկ կանգառ» սահմանային կետի հայեցակարգեր, տեխնոլոգիայի կիրառմամբ ռիսկերի գնահատում, հարևան երկրների հետ համակարգված սահմանային կառավարում։
«Ֆրոնտ օֆիս - բեք օֆիս» գործառնական մոդել
Ակնկալվում է, որ Հայաստանի ինքնիշխանության ու իրավազորության պահպանմամբ ԹՐԻՓՓ-ի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով կկիրառվի «ֆրոնտ օֆիս - բեք օֆիս» մոդելը՝ օգտագործելով թվային գործիքներ անխոչընդոտ կապը դյուրացնելու համար։
«Ֆրոնտ օֆիս» (երրորդ կողմ օպերատորներ)
Նախատեսվում է, որ ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության հետ պայմանագիր կնքած մասնավոր օպերատորները կմատուցեն հաճախորդների առերես սպասարկման ներքոնշյալ ծառայությունները.
փաստաթղթերի նախնական հավաքագրում ստուգման համար,   տեղեկատվության և ուղեցույցի տրամադրում օգտվողների համար, առևտրի և տարանցման վճարների հավաքագրում և վճարումների մշակում: ՀՀ հարկերը, մաքսային տուրքերը և այլ պարտադիր վճարները պետք է ուղղակիորեն գանձվեն ՀՀ պետական ​​բյուջե՝ համաձայն գործող օրենսդրության և հարկաբյուջետային ընթացակարգերի, դյուրացում և համակարգում, վարչական աջակցություն։
«Բեք օֆիս»  (ՀՀ պետական ​​մարմիններ)
ՀՀ մաքսային և սահմանային պաշտոնյաներն իրացնում են բոլոր ինքնիշխան իրավասությունները՝ համաձայն ՀՀ ներքին օրենսդրության և միջազգային համաձայնագրերի.
մաքսային վերջնական որոշումներ և ձևակերպումներ, անվտանգության ստուգում և իրականացում, միգրացիոն վերահսկողություն, իրավապահ գործողություններ, թույլտվություններ և հաստատումներ, զննում և ստուգում։
Հստակ իրավազորություն
«Ֆրոնտ օֆիսի» օպերատորներն աջակցում են, նրանք չեն որոշում, Հայաստանի պաշտոնյաները ֆիզիկական ներկայություն են պահպանում Հայաստանի  սահմանային և մաքսային բոլոր հաստատություններում,ինքնիշխան գործառույթների որևէ արտապատվիրակում չի իրականացվում։

Суверенитет и юрисдикция Армении в отношении пограничных и таможенных операций являются абсолютными и неоспоримыми. Подробности о проекте TRIPP
В рамках проекта TRIPP суверенитет и юрисдикция Армении в отношении пограничных и таможенных операций являются абсолютными и неоспоримыми.
Как сообщает Арменпресс, это отмечается в совместном заявлении Армении и США о рамках реализации проекта ТРИПП.
В заявлении отмечается: ожидается, что все пограничные и таможенные мероприятия будут проводиться в соответствии с международно признанными стандартами управления границами, придерживаясь принципов Декларации от 8 августа, с использованием операционной модели «фронт-офис — бэк-офис» (приемная – офис).
Армения намерена продолжать развивать и внедрять современные интегрированные методы управления границами, которые Соединенные Штаты могут поддержать технической помощью, включая:
процедуры инспекции и таможенного оформления на основе оценки рисков, современные технологии досмотра, цифровые таможенные и пограничные системы, скоординированные межведомственные процессы и повышение квалификации армянских должностных лиц.
Пилотные проекты
Армения намерена реализовать пилотные проекты по оптимизации процедур предварительного таможенного оформления, цифрового документооборота и обработки документов, концепции «одной остановки» при пересечении границы, оценки рисков с использованием технологий и скоординированного с соседними странами управления границей.
Модель работы «Фронт-офис — Бэк-офис»
Ожидается, что для повышения эффективности TRIPP при сохранении суверенитета и юрисдикции Армении будет внедрена модель «фронт-офис — бэк-офис» с использованием цифровых инструментов для обеспечения бесперебойной коммуникации.
«Фронт-офис» (операторы третьей стороны)
Предполагается, что частные операторы, заключившие договор с компанией по развитию TRIPP, будут предоставлять клиентам при личном обслуживании следующие услуги:
предварительный сбор документов для проверки, предоставление информации и консультаций пользователям, сбор торговых и транзитных сборов и обработка платежей. Налоги Республики Армения, таможенные пошлины и другие обязательные платежи будут взиматься непосредственно в государственный бюджет РА в соответствии с действующим законодательством и фискальными процедурами, содействие и координация, административная поддержка.
«Бэк-офис» (государственные органы РА)
Сотрудники Таможенной и пограничной службы РА осуществляют все суверенные полномочия в соответствии с внутренним законодательством РА и международными соглашениями;
окончательные таможенные решения и формулировки, проверки безопасности и реализация, миграционный контроль, правоохранительные действия, разрешения и подтверждения, инспекция и проверка.
Четкая юрисдикция
Операторы «Фронт-офиса» оказывают поддержку, они не принимают решения, армянские должностные лица обеспечивают физическое присутствие на всех армянских пограничных и таможенных пунктах, передача суверенных функций на аутсорсинг не осуществляется.