Ուկրաինան ԵԱՀԿ արտակարգ նիստ է նախաձեռնում Ռուսաստանի հարվածների պատճառով
Ուկրաինայի նախաձեռնությամբ հունվարի 15-ին ԵԱՀԿ-ում կկայանա արտակարգ նիստ, որի ընթացքում կքննարկվեն Ռուսաստանի կողմից իրականացվող հարվածները և ԱՄՆ-ի ղեկավարությամբ խաղաղ ջանքերի անտեսումը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան։
Նախարարի խոսքով՝ նիստի ընթացքում ուշադրության կենտրոնում կլինեն Ուկրաինայի դեմ շարունակվող ռազմական գործողությունները և դրանց հետևանքները տարածաշրջանային ու եվրոպական անվտանգության համար։
«Ես կոչ եմ անում ԵԱՀԿ-ի մասնակից բոլոր պետություններին գիտակցել սպառնալիքի և մարտահրավերի իրական մասշտաբը, որը ներկայացնում է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր Եվրոպայում ամենամեծ և ամենաերկար պատերազմը՝ ուղղված ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, ազատության և մարդկային կյանքի հիմնարար հասկացությունների դեմ»,– նշել է Սիբիհան։
Ուկրաինայի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ ԵԱՀԿ հարթակը պետք է օգտագործվի միջազգային հանրության համախմբման և ստեղծված իրավիճակին համարժեք քաղաքական արձագանքի ձևավորման համար։

По инициативе Украины состоится заседание ОБСЕ
По инициативе Украины 15 января состоится заседание Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), на котором будут рассмотрены «российские удары и пренебрежение мирными усилиями под руководством США». Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Би-Би-Си, об этом сообщил министр иностранных дел Украины Андрей Сибига.
По словам Сибиги, время внеочередных дебатов выбрано так, чтобы они совпали с инаугурационным заседанием Постоянного совета ОБСЕ в 2026 году и представлением приоритетов председательства Швейцарии.
Сибига также заявил, что «не было и не будет никаких пауз в давлении на Россию, в том числе на международных площадках».
Ранее Совет Безопасности ООН обсудил российский удар гиперзвуковой ракетой «Орешник» по Львовский области. Представитель США назвала его «опасной и не поддающейся объяснению эскалацией».