Զինվորականները Թրամփին են ներկայացրել Իրանին հարվածելու տարբերակներ. NYT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին է ներկայացվել Իրանին նոր ռազմական հարվածներ հասցնելու մի քանի տարբերակ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հաղորդում է The New York Times-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Ըստ թերթի՝ ԱՄՆ նախագահին ներկայացված տարբերակները ներառում են Թեհրանում ոչ ռազմական թիրախներին հարվածներ հասցնելը։ Թերթը չի մանրամասնում, թե ինչ թիրախների մասին է խոսքը։
Ըստ The New York Times-ի աղբյուրների՝ Թրամփը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել, բայց «լրջորեն քննարկում է» նոր հարվածի հնարավորությունը։
The Wall Street Journal-ը իր հերթին հաղորդում է, որ Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները նախնական քննարկումներ են անցկացրել տարբերակների վերաբերյալ։ Մի պաշտոնյա ասել է, որ քննարկվել է Իրանի ռազմական օբյեկտներին լայնածավալ օդային հարված հասցնելու հնարավորությունը։ Մեկ այլ պաշտոնյա նշել է, որ գործողությունների ծրագրի շուրջ կոնսենսուս չկա։
Աղբյուրները այս քննարկումները նկարագրում են որպես պլանավորման մի մաս և պարզաբանում, որ առայժմ Իրանի վրա անխուսափելի հարձակման նշաններ չկան։

Военные представили Трампу варианты ударов по Ирану: NYT
Согласно The New York Times, представленные президенту США варианты включают удары по невоенным объектам в Тегеране. The New York Times не представляет подробностей о том, что это за объекты.
Трамп еще не принял окончательного решения, но «всерьез рассматривает возможность санкционирования» нового удара.
Газета Wall Street Journal, в свою очередь, сообщила, что представители администрации Трампа провели предварительные обсуждения вариантов действий. Один из чиновников заявил, что обсуждался крупномасштабный авиаудар по иранским военным объектам. Другой чиновник сказал, что консенсуса относительно дальнейших действий достигнуто не было.
Источники охарактеризовали обсуждения как часть процесса планирования и заявили, что пока нет признаков скорого нападения на Иран.