Ֆրանսիայում ցիկլոնի պատճառով 380 հազար տուն մնացել է առանց էլեկտրականության
Ֆրանսիայում հունվարի 8-ի երեկոյան մոլեգնած «Գորետի» ցիկլոնն առանց էլեկտրականության է թողել 380 000 տուն, հիմնականում հանրապետության հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Նորմանդիայի տարածաշրջանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունվարի 9-ին հաղորդել է BFMTV հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Enedis էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ծառայությունը կառավարող ընկերությանը։
Enedis-ը հայտարարել է, որ ներկայում առանց էլեկտրականության է մնացել 380 000 տուն, հիմնականում՝ Նորմանդիայում (266 200)։ Բրետանում առանց էլեկտրականության է մնացել 21 000, Պիկարդիայում՝ 18 500, իսկ Իլ դը Ֆրանսում՝ 13 500 տուն։
Ըստ հեռուստաալիքի՝ տարերային աղետների կանխարգելման մասնագետ Գայել Մուշկետի խոսքով՝ տարերքի հարվածի հետևանքների վերացման համար կպահանջվի մի քանի օր։
BFMTV-ի հաղորդմամբ՝ «Գորետի» ցիկլոնի քամու պոռթկումները Մանշ դեպարտամենտում հասել են ժամում 213 կիլոմետր արագության։
Հունվարի 8-ին Ֆրանսիայի օդերևութաբանական ծառայությունը «Գորետի» ցիկլոնի մոտենալու ֆոնին եղանակային վտանգի կարմիր մակարդակ է հայտարարել երկրի հյուսիսարևմտյան Մանշ դեպարտամենտում։
Հանրապետության օդերևութաբանական ծառայության տվյալներով՝ 21 դեպարտամենտում պահպանվում է եղանակային վտանգի նարնջագույն մակարդակը։

Во Франции 380000 домов остались без электричества из-за циклона
Циклон Горетти, бушевавший во Франции вечером 8 января, оставил без электричества 380 000 домов. В основном обесточены дома в регионе Нормандия на северо-западе страны. Как передает “Арменпресс”, об этом 9 января сообщил телеканал BFMTV со ссылкой на компанию, управляющую электроснабжением Enedis.
Компания Enedis заявила, что в настоящее время без электричества остаются 380 000 домов, в основном в Нормандии (266 200). В Бретани без электричества остаются 21 000 домов, в Пикардии – 18 500, а в Иль-де-Франс – 13 500.
По данным телеканала, специалист по предотвращению стихийных бедствий Гаэль Мушкет заявил, что на устранение последствий шторма потребуется несколько дней.
По данным телеканала BFMTV, порывы ветра циклона Горетти в департаменте Манш достигали 213 километров в час.
8 января Метеорологическая служба Франции объявила красный уровень опасности для северо-западного департамента Манш в связи с приближением циклона Горетти.