ՀՀ ԱԳ նախարարը Իրանի փոխարտգործնախարարի հետ քննարկել է երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցեր
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստան–Իրան քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման նպատակով Երևանում գտնվող ԻԻՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մաջիդ Թախթ Ռավանչիին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը։
Քննարկվել են Հայաստան–Իրան երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցեր. երկուստեք ընդգծվել է հարաբերությունները ռազմավարական մակարդակի բարձրացնելու հարցում արտահայտված քաղաքական համաձայնությունն, անդրադարձ է կատարվել այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին։
«Մենք, հասկանալիորեն, մեծ կարևորություն ենք տալիս մեր հարևան և բարեկամ Իրանի հետ հարաբերություններին: Ըստ էության, մեզ համար դրանք ռազմավարական նշանակության հարաբերություններ են: Եվ պատահական չէ, որ նախագահ Փեզեշքիանը և վարչապետ Փաշինյանը պայմանավորվել են, որ այս՝ արդեն ընթացիկ, տարում մեր հարաբերությունները պաշտոնապես բարձրացնենք ռազմավարական գործընկերության մակարդակի»,- նշել է Միրզոյանը։
Արարատ Միրզոյանը և Մաջիդ Թախթ Ռավանչին մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցերի շուրջ։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է ՀՀ հստակ դիրքորոշումն առ այն, որ ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը տեղի է ունենալու հիմնարար սկզբունքների շրջանակներում։ Անդրադարձ է կատարվել այս ուղղությամբ մշակվող ծրագրերին և դրանց միջոցով ընձեռնվող հնարավորություններին։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan received Iran’s Deputy Foreign Minister for Political Affairs, Majid Takht-Ravanchi, who is in Yerevan to hold Armenia–Iran political consultations, the Armenian Foreign Ministry said in a statement.
The sides discussed issues related to the development of bilateral relations between Armenia and Iran. Both emphasized the existing political agreement to elevate relations to the level of strategic partnership and addressed the work currently underway in this direction.
Mirzoyan stressed that Armenia attaches great importance to relations with neighboring and friendly Iran, noting that these relations are of strategic significance. In this context, he recalled that Iranian President Masoud Pezeshkian and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan have agreed to officially elevate bilateral relations to the level of strategic partnership this year.
The interlocutors also exchanged views on the unblocking of regional infrastructure. Mirzoyan reaffirmed Armenia’s clear position that any unblocking process should take place within the framework of fundamental principles. The meeting also addressed the programs being developed in this regard and the opportunities they provide.