Թրամփը ծրագրում է հասցնել ԱՄՆ ռազմական բյուջեն մինչև 1,5 տրիլիոն դոլարի
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ 2027 թվականի ԱՄՆ ռազմական բյուջեն անհրաժեշտ է ավելացնել՝ հասցնելով մինչև 1,5 տրիլիոն դոլարի։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա գրառում է կատարել Truth Social-ում։
Նախագահը նշել է, որ մաքսատուրքերի շնորհիվ կուտակվում են զգալի գումարներ, հետևաբար ամերիկյան կողմը հեշտորեն կարող է ռազմական բյուջեն ավելացնել 1,5 տրիլիոն դոլարի՝ «հնարավորություն ունենալով ստեղծելու աննախադեպ ռազմական հզորություն ու միաժամանակ մարելու պարտքը և վճարելու զգալի դիվիդենտներ մեր երկրի՝ միջին եկամուտ ունեցող հայրենասերներին»։
ԱՄՆ կոնգրեսն ավելի վաղ հաստատել էր 2026 թվականի երկրի ռազմական բյուջեն 901 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի չափով։ Բյուջեի ցանկացած էական ավելացում պետք է հավանության արժանանա ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից։

Трамп планирует увеличить военный бюджет США до 1,5 триллиона долларов
Президент Дональд Трамп объявил, что военный бюджет США на 2027 год необходимо увеличить до 1,5 триллиона долларов. Как сообщает Арменпресс, об этом он написал в Truth Social.
Президент отметил, что значительные суммы денег накапливаются за счет таможенных пошлин, поэтому американская сторона может легко увеличить военный бюджет до 1,5 триллиона долларов, «имея возможность создать беспрецедентную военную мощь, одновременно погашая долг и выплачивая значительные дивиденды патриотам со средним уровнем дохода нашей страны».
Ранее Конгресс США утвердил военный бюджет страны на 2026 год в размере 901 миллиарда долларов. Любое существенное увеличение бюджета должно быть одобрено Конгрессом США.