Արևմտյան ափում պաղեստինցիների դեմ Իսրայելի գործողությունները հավասարազոր են ապարտեիդի. ՄԱԿ
Իսրայելի իշխանությունների քաղաքականությունը Հորդանան գետի Արևմտյան ափի, ներառյալ Արևելյան Երուսաղեմի պաղեստինցի բնակչության նկատմամբ հավասարազոր է ռասայական խտրականության և ապարտեիդի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչության զեկույցում։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Իսրայելի իշխանությունների վերաբերմունքն Արևմտյան ափում բնակվող իսրայելցի վերաբնակիչների և պաղեստինցիների նկատմամբ որոշվում է «օրենքների և քաղաքականության երկու տարբեր համակարգերով»։ Վարչության փորձագետների գնահատումներով՝ դրա հետևանք է դառնում անհավասար վերաբերմունքն այս երկու խմբերի նկատմամբ «մի ամբողջ շարք կարևոր հարցերի վերաբերյալ, ներառյալ տեղաշարժը և ռեսուրսների հասանելիության հնարավորությունը, ինչպիսիք են հողը և ջուրը»:
«Պաղեստինցիները նախկինի նման ենթարկվում են հողերի լայնածավալ բռնագրավման և ռեսուրսների հասանելիությունից զրկման: Դա հանգեցրել է նրանց հողերից և տներից զրկման, համակարգային խտրականության այլ ձևերի հետ մեկտեղ, ներառյալ ռազմական դատարաններում քրեական հետապնդման, որի ընթացքում պարբերաբար խախտում են նրանց պատշաճ իրավական ընթացակարգի և արդար դատաքննության իրավունքները», - նշված է զեկույցում:
Ըստ վարչության գնահատումների՝ Իսրայելի իշխանությունները մտադիր են այդ «բաժանումը, սեգրեգացիան և ենթակարգությունը դարձնել մշտական՝ պահպանելու ճնշումն ու գերիշխանությունը պաղեստինցիների նկատմամբ»:

Действия Израиля против палестинцев на Западном берегу равносильны апартеиду: ООН
Политика израильских властей в отношении палестинского населения Западного берега реки Иордан, включая Восточный Иерусалим, равносильна расовой дискриминации и апартеиду. Как сообщает “Арменпресс” об этом сказано в докладе Управления Верховного комиссара ООН по правам человека.
Согласно документу, отношение израильских властей к израильским поселенцам и палестинцам, проживающим на Западном берегу, определяется “двумя разными системами права и политики”. По оценкам экспертов Управления, это приводит к неравному обращению с этими двумя группами “по целому ряду важных вопросов, включая передвижение и доступ к ресурсам, таким как земля и вода”.
“Палестинцы по-прежнему подвергаются масштабной конфискации земель и лишению доступа к ресурсам. Это привело к лишению их земель и домов, наряду с другими формами системной дискриминации, включая уголовное преследование в военных судах, в ходе которого систематически нарушаются их права на надлежащую правовую процедуру и справедливое судебное разбирательство”, — говорится в докладе.
Согласно оценкам ведомства, израильские власти намерены сделать это “разделение, сегрегацию и подчинение постоянными, чтобы поддерживать угнетение и господство над палестинцами”.