ԱՄՆ-ն լրջորեն դիտարկում է Թուրքիային F-35-երի մատակարարումը. Թրամփ
Միացյալ Նահանգները «շատ լրջորեն» դիտարկում է Թուրքիային հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչների մատակարարման հնարավորությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հանդիպումից հետո կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում:
ԱՄՆ ղեկավարին հարց են ուղղել՝ արդյոք Վաշինգտոնը F-35-եր կվաճառի Անկարային։
«Մենք շատ լրջորեն ենք մտածում այդ մասին», - Թրամփի խոսքերն է մեջբերում The Times of Israel-ը։
Սպիտակ տան ղեկավարը նաև վստահություն է հայտնել, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ոչ մի պարագայում չի օգտագործի այդ կործանիչներն Իսրայելի դեմ:
«Նա երբեք չի օգտագործի դրանք Իսրայելի դեմ», - համոզված է  Վաշինգտոնի վարչակազմի ղեկավարը:
ԱՄՆ-ն Թուրքիային հեռացրել էր F-35-երի մշակման ծրագրից 2019 թվականին, այն բանից հետո, երբ ՆԱՏՕ-ի անդամ հանդիսացող Թուրքիան գնեց ռուսական զենիթահրթիռային համակարգեր։

США всерьез рассматривают возможность поставки истребителей F-35 Турции - Трамп
Соединенные Штаты «очень серьезно» рассматривают возможность поставки истребителей пятого поколения F-35 Турции. Как сообщает Арменпресс, президент США Дональд Трамп заявил об этом на совместной пресс-конференции после встречи с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
Американского лидера спросили, будет ли Вашингтон продавать F-35 Анкаре.
«Мы очень серьезно думаем об этом», — цитирует Трампа The Times of Israel.
Глава администрации Белого дома также выразил уверенность, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган никогда не применит эти истребители против Израиля.
«Он никогда не применит их против Израиля», — убежден глава вашингтонской администрации.
США исключили Турцию из программы разработки F-35 в 2019 году после того, как Турция, член НАТО, приобрела российские зенитно-ракетные комплексы С-400.