Խամենեիի խորհրդականը խոստացել է կոշտ պատասխան ագրեսիայի դեպքում՝ Թրամփի նախազգուշացումից հետո
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Իրանին ուղղված սպառնալիքներից հետո Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի քաղաքական հարցերով խորհրդական Ալի Շամխանին հայտարարել է, որ երկրի դեմ ցանկացած ագրեսիա կհանգեցնի կոշտ և անհապաղ պատասխանի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Շամխանին գրել է X-ում։
«Իրանի պաշտպանական դոկտրինում որոշ պատասխան միջոցներ սահմանվում են դեռևս մինչև սպառնալիքի իրականացումը։ Իրանի հրթիռային և պաշտպանական հնարավորությունները ենթակա չեն վերահսկողության և չեն պահանջում թույլտվություն, - գրել է Շամխանին։ - Ցանկացած ագրեսիա կհանդիպի անհապաղ կոշտ պատասխանի, որը դուրս է դրա կազմակերպիչների երևակայության շրջանակներից»։
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն կարող է ևս մեկ լուրջ հարված հասցնել Իրանին, եթե նա վերսկսի իր բալիստիկ հրթիռների և միջուկային զենքերի մշակման ծրագիրը։

Советник Хаменеи после предупреждения Трампа пообещал жестко ответить на агрессию
После угроз президента США Дональда Трампа в адрес Ирана политический советник Верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи Али Шамхани заявил, что любая агрессия против страны приведет к жесткому и незамедлительному ответу. Как сообщает Арменпресс, Шамхани написал об этом в X.
«Оборонная доктрина Ирана предусматривает определенные ответные меры еще до того, как угроза будет реализована. Ракетные и оборонные возможности Ирана не подлежат контролю и не требуют разрешения, — написал Шамхани. - Любая агрессия встретит немедленный жесткий ответ, который выходит за рамки воображения ее организаторов».
Ранее на совместной пресс-конференции с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху президент США Дональд Трамп заявил, что США могут снова нанести удар по Ирану, если он возобновит свою программу разработки баллистических ракет и ядерного оружия.