2025 թվականն առանցքային տարի էր ՀՀ-ԵՄ գործընկերության համար՝ նշանակալի զարգացումներով. ԱԳՆ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը 2025 թվականն առանցքային տարի է համարում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության համար՝ առանձնացնելով այդ ուղղությամբ արձանագրված նշանակալի զարգացումները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել՝ ամփոփելով 2025 թվականին ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության գործունեության արդյունքները ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն ընդլայնելու ուղղությամբ։
Նշվում է, որ 2025 թվականին ընդլայնվել է Հայաստանի և Եվրամիության համագործակցությունը պաշտպանական և անվտանգության ոլորտներում, տրվել է ՀՀ-ԵՄ անվտանգության և պաշտպանության վերաբերյալ խորհրդակցությունների մեկնարկը, ստորագրվել և ուժի մեջ է մտել ԵՄ ճգնաժամային կառավարման գործողություններում Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության շրջանակը սահմանելու մասին համաձայնագիրը։
Նշվում է, որ ՀՀ-ում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության մանդատը երկարաձգվել է՝ որպես կայունությանը նպաստող կարևոր գործոն, ԵՄ անդամ պետությունների միջև ձեռք է բերվել կոնսենսուս Եվրոպական խաղաղության գործիքի ներքո Հայաստանին աջակցության երկրորդ հատկացման շուրջ։
«Առաջընթաց է արձանագրել վիզաների ազատականացման երկխոսությունը՝ միտված ՀՀ քաղաքացիների համար շոշափելի արդյունքների ապահովմանը:
Իրականացվում է Հայաստանի համար «Դիմակայունություն և աճ ծրագրի» ֆինանսավորման երկրորդ փուլը (202.5 միլիոն եվրո):
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկա խոշոր միջոցառումների անցկացման հարցում.
Հայաստանն ընտրվել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 2026թ․ գարնան գագաթաժողովը հյուրընկալող երկիր, 2026թ. մայիսին տեղի է ունենալու Հայաստան-ԵՄ առաջին գագաթաժողովը:
Տարին եզրափակվել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի ընդունմամբ, որով այդ գործընկերությունը մտավ նոր և ավելի հավակնոտ փուլ՝ ընդհանուր տեսլականով և պատասխանատվությամբ՝ միտված առանցքային ուղղություններով կոնկրետ արդյունքների շարունակական ապահովմանը։
ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացումն արտացոլում է ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումները. ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունել է «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

2025 год стал ключевым для партнерства РА-ЕС, отмеченным значительными изменениями. МИД
Министерство иностранных дел Армении считает 2025 год ключевым для партнерства РА-ЕС, подчеркивая значительные изменения, зафиксированные в этом направлении.
Как передает Арменпресс, Министерство иностранных дел РА опубликовало заявление по этому поводу, в котором подведены итоги деятельности МИД РА в 2025 году по расширению связей с ЕС.
Отмечается, что в 2025 году было расширено сотрудничество между Арменией и Европейским союзом в области обороны и безопасности, начаты консультации по вопросам безопасности и обороны между Арменией и ЕС, а также подписано и вступило в силу соглашение об определении рамок участия Республики Армения в операциях ЕС по урегулированию кризисов.
Отмечается, что продление мандата Гражданской миссии ЕС в Армении является важным фактором, способствующим стабильности, и достигнут консенсус между государствами-членами ЕС относительно второго предоставления помощи Армении в рамках Европейского фонда мира.
«Достигнут прогресс в диалоге по либерализации визового режима, направленном на обеспечение ощутимых результатов для граждан Армении.
Ведется реализация второго раунда финансирования для Армении в рамках «Программы устойчивости и роста» (202,5 ​​млн евро).
Достигнута договоренность об организации предстоящих крупных мероприятий.
Армения была выбрана местом проведения Весеннего саммита Европейского политического сообщества весной 2026 года, первый саммит Армения-ЕС состоится в мае 2026 года.
Год завершился принятием Стратегической повестки партнерства Армения-ЕС, которым это партнерство вступило в новую, более амбициозную фазу с общим видением и ответственностью, направленными на непрерывное достижение конкретных результатов в ключевых областях.
Углубление партнерства между Арменией и ЕС отражает европейские устремления граждан Армении. Национальное собрание Республики Армения приняло закон „О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз”», — говорится в заявлении.