Ռուսաստանը հերթական շփումներն է անցկացրել ԱՄՆ-ի հետ՝ դեսպանատների գործունեության շուրջ
Մոսկվան և Վաշինգտոնը շարունակում են երկխոսությունը «խնդիրների լայն շրջանակը» կարգավորելու շուրջ. մի քանի օր առաջ տեղի է ունեցել շփումների հերթական փուլը՝ ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների գործունեությունը կարգավորելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության Հյուսիսային Ատլանտիկայի վարչության ղեկավար Ալեքսանդր Գուսարովը «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում։
«Վերջին տարիներին առաջացած խնդիրների լայն շրջանակի կարգավորման շուրջ ամերիկյան կողմի հետ երկխոսությունը շարունակվում է…. Այս աշխատանքի կարևոր, թեև ոչ միակ մասը Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների գործունեության պայմանների կարգավորումն է։ Տեղի են ունեցել փորձագիտական շփումների մի քանի փուլ, վերջինը մի քանի օր առաջ էր՝ աշխատանքային մակարդակով», - ասել է Գուսարովը։
Նա պարզաբանել է, որ, ի թիվս այլ բաների, հաջողվել է «դիվանագիտական ներկայացուցչությունների անձնակազմի որոշակի կատեգորիաներին այցագրերի տրամադրումը դնել ավելի կանխատեսելի հիմքի վրա», կողմերը նաև առաջընթաց են գրանցել «դիվանագետների տեղաշարժը սահմանափակող ռեժիմի պարզեցման գործում»։
Գուսարովը դրական է գնահատել նման արդյունքը, սակայն հավելել է, որ ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները կայունացնելու համար «կողմերի հավակնությունների մակարդակը պետք է զգալիորեն բարձր լինի»։
Հարցազրույցում նա նաև նշել է ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ ավիահաղորդակցության վերականգնման անհրաժեշտության մասին, ինչը ցույց կտա Մոսկվայի և Վաշինգտոնի միջև հարաբերությունների կարգավորումը։

Состоялся очередной раунд контактов РФ и США по вопросам деятельности посольств
Москва и Вашингтон продолжают диалог по разрешению “огромного массива проблем”. Днями раньше состоялся очередной раунд контактов по урегулированию деятельности дипломатических миссий Российской Федерации и США. Как передает “Арменпресс”, об этом в интервью газете “Известия” заявил глава департамента Северной Атлантики МИД России Александр Гусаров.
“Диалог с американской стороной об урегулировании огромного массива проблем, образовавшихся в последние годы, продолжается. (...) Важной, хотя и отнюдь не единственной частью этой работы видится нормализация условий деятельности диппредставительств России и США. Состоялось несколько раундов экспертных контактов, последний - несколько дней назад на рабочем уровне”, — сказал Гусаров.
Он пояснил, что, помимо прочего, удалось “поставить на более предсказуемую основу выдачу виз некоторым категориям персонала дипмиссий”, стороны также продвинулись “в упрощении ограничительного режима передвижения дипломатов”.
Гусаров положительно оценил такой результат, но добавил, что для стабилизации российско-американских отношений «уровень амбиций сторон должен быть сущестывенно выше”.
В интервью он также отметил необходимость восстановления прямого авиасообщения с США, что свидетельствовало бы о нормализации отношений между Москвой и Вашингтоном.