Ռուբիոն բանակցություններ է վարել Կանադայի ԱԳ նախարարի հետ՝ առևտրային գործարքի համաձայնեցումից հետո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Կանադայի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Անիտա Անանդի հետ քննարկել է տնտեսական հարաբերությունները՝ երկու երկրների կողմից նոր առևտրային համաձայնագրի համաձայնեցումից հետո, որը կանխել է լրացուցիչ մաքսատուրքերի սահմանումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպման մասին Ռուբիոն հայտնել է X հարթակի իր էջում։
«Հանդիպում եմ անցկացրել Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Անիտա Անանդի հետ՝ ամրապնդելու ԱՄՆ-Կանադա համակարգումը մեր կիսագնդում երկու կողմերին հետաքրքրող անվտանգության և տնտեսական առաջնահերթությունների շուրջ», - գրել է Ռուբիոն:
ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի ծառայությունը նշել է, որ կողմերը քննարկել են նաև Արկտիկայի անվտանգության հարցերը, իրավիճակը Կուբայում և համատեղ օգնությունը Վենեսուելային երկրաշարժից հետո:
Օգոստոսի 19-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և Կանադան համաձայնեցրել են առևտրային գործարքը: Դրանից մեկ օր առաջ Թրամփը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները երեք օրով դադարեցնում է կանադական ապրանքների համար նախատեսվող 50% մաքսատուրքերը:
Bloomberg-ը, վկայակոչելով աղբյուրներ, նշել է, որ առևտրային գործարքը նախատեսում է Միացյալ Նահանգների կողմից կանադական պողպատի և ալյումինի նկատմամբ մաքսատուրքերի կիսով չափ նվազեցում, գործարքի մյուս պայմանների մասին առայժմ մանրամասներ հայտնի չեն:

После согласования торговой сделки Рубио провёл переговоры с министром иностранных дел Канады
Госсекретарь США Марко Рубио обсудил экономические отношения с министром иностранных дел Канады Анитой Ананд после того, как две страны договорились о новом торговом соглашении, которое предотвратило введение дополнительных пошлин.
Как сообщает Арменпресс, Рубио сообщил о встрече на своей странице X-платформы.
«Я встретился с министром иностранных дел Канады Анитой Ананд, чтобы укрепить координацию между США и Канадой по вопросам безопасности и экономическим приоритетам, представляющим взаимный интерес в нашем полушарии», — написал Рубио.
В пресс-службе Госдепартамента США отметили, что стороны также обсудили вопросы безопасности в Арктике, ситуацию на Кубе и совместную помощь Венесуэле после землетрясения.
19 августа президент США Дональд Трамп объявил, что США и Канада договорились о торговой сделке. За день до этого Трамп объявил, что США на три дня приостанавливают действие 50%-ных пошлин на канадские товары.
Bloomberg со ссылкой на источники отмечает, что торговая сделка предусматривает снижение вдвое тарифов на канадскую сталь и алюминий со стороны США, подробности других условий сделки пока неизвестны.