Թրամփը հաստատել է ԱՄՆ պաշտպանական բյուջեն՝ 900 միլիարդ դոլարի չափով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է 2026 թվականի ֆինանսական տարվա համար 900 միլիարդ դոլարի չափով պաշտպանական բյուջեի մասին օրինագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տունը։
«Այս փաստաթուղթը Պատերազմի նախարարությանը հնարավորություն կտա իրականացնել իմ «Խաղաղություն՝ ուժի միջոցով» ծրագիրը, պաշտպանել երկիրը ներքին ու արտաքին սպառնալիքներից և ամրապնդել պաշտպանական- արդյունաբերական բազան՝ միաժամանակ դադարեցնելով վատնող և արմատական ծրագրերի ֆինանսավորումը», - նշել է Թրամփը հայտարարության մեջ։
Նրա խոսքով՝ փաստաթուղթը կանոնակարգում է ԱՄՆ վարչակազմի կողմից արդեն ձեռնարկվող գործողությունները, որոնք ուղղված են, ի թիվս այլ բաների, «Ոսկե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի զարգացմանը։
Դեկտեմբերի 17-ին ԱՄՆ Սենատը հավանություն էր տվել պաշտպանական բյուջեի օրինագծին, որին կողմ էր քվեարկել 77 սենատոր, դեմ՝ 20-ը։ Փաստաթուղթը նախատեսում է զինծառայողների աշխատավարձի բարձրացում, Չինաստանում ամերիկյան ներդրումների սահմանափակումներ, Սիրիայի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների չեղարկում և Կիևին 400 միլիոն դոլարի չափով ռազմական օգնության հատկացում։

Трамп утвердил оборонный бюджет США в размере $900 миллиардов
Президент США Дональд Трамп подписал законопроект о бюджете обороны на 2026 финансовый год в размере $900 миллиардов долларов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба Белого дома.
“Документ позволит министерству войны реализовывать мою программу “Мир через силу”, защитить страну от внутренних и внешних угроз и укрепить оборонно-промышленную базу, одновременно прекратив финансирование расточительных и радикальных программ”, — заявил Трамп.
Документ регулирует действия, уже предпринимаемые администрацией США, которые, среди прочего, направлены на разработку системы противоракетной обороны “Золотой купол”.
17 декабря Сенат США одобрил законопроект о бюджете обороны, за который проголосовали 77 сенаторов, против — 20. Документ предусматривает повышение военных зарплат, ограничения на американские инвестиции в Китай, отмену санкций против Сирии и предоставление Киеву военной помощи в размере $400 миллионов.