Թրամփը ստորագրել է ֆենտանիլը որպես զանգվածային ոչնչացման զենք դասակարգելու հրամանագիր
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամանագիր, որով ֆենտանիլը և դրա հիմնական քիմիական տարրերը դասակարգվում են որպես զանգվածային ոչնչացման զենք։
«Ֆենտանիլի արտադրությունն ու տարածումը, որը հիմնականում իրականացվում է կազմակերպված հանցավոր ցանցերի կողմից, սպառնում է մեր ազգային անվտանգությանը և խթանում անօրինականությունը մեր կիսագնդում ու մեր սահմաններին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասվում է Թրամփի հրամանագրում, որը հրապարակել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
«Սույնով ես ֆենտանիլը հայտարարում եմ անօրինական և դրա հիմնական քիմիական տարրերը դասակարգում որպես զանգվածային ոչնչացման զենք։ Ոչ մի ռումբ չի անում այն, ինչ սա է անում։ Որքան մեզ հայտնի է, դրա պատճառով տարեկան մահանում է 200 հազարից մինչև 300 հազար մարդ։ Այսպիսով, մենք ֆենտանիլը պաշտոնապես դասակարգում ենք որպես զանգվածային ոչնչացման զենք»,-հայտարարել է Թրամփը։

Трамп подписал указ, объявляющий фентанил оружием массового поражения
Президент США Дональд Трамп подписал указ, объявляющий фентанил и его ключевые химические компоненты оружием массового поражения.
«Производство и распространение фентанила, в основном организованными преступными сетями, угрожает нашей национальной безопасности и подпитывает беззаконие в нашем полушарии и на наших границах», — говорится в указе Трампа, опубликованном пресс-службой Белого дома, сообщает Арменпресс.
«Настоящим я объявляю фентанил незаконным и объявляю его ключевые химические компоненты оружием массового поражения. Ни одна бомба не делает того, что делает эта. Насколько нам известно, она убивает от 200 000 до 300 000 человек в год. Поэтому мы официально объявляем фентанил оружием массового поражения», — заявил Трамп.