Թրամփը հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի ափերի մոտ նավթատար նավ է առգրավել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները Վենեսուելայի ափերի մոտ պատժամիջոցների տակ գտնվող նավթատար նավ է կալանել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
«Մենք հենց նոր բռնագրավեցինք Վենեսուելայի ափերին գտնվող մի նավթատար նավ, մեծ նավ, շատ մեծ, իրականում ամենամեծը, որը երբևէ եղել է», - ասել է Թրամփը Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում։
«Այն բռնագրավվել է շատ համոզիչ պատճառով»,- նշել է նա՝ առանց մանրամասներ հայտնելու։
Հարցին, թե ի՞նչ կլինի նավթի հետ, Թրամփը պատասխանել է. «Կարծում եմ՝ մենք այն կպահենք»։
ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Փեմ Բոնդին X-ում գրել է, որ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն, Հայրենիքի անվտանգության և Ափային պահպանության մարմիններն ԱՄՆ զինված ուժերի աջակցությամբ իրացրել են Վենեսուելայից և Իրանից պատժամիջոցների տակ գտնվող նավթ տեղափոխող նավի առգրավման օրդերը։
Նրա խոսքով՝ նավթատարը տարիներ շարունակ պատժամիջոցների տակ է եղել «օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություններին աջակցող անօրինական նավթային փոխադրումների ցանցին մասնակցելու» համար։
Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները չեն նշել նավի անունը կամ չեն բացահայտել դրա գտնվելու վայրը առգրավման պահին։
Ի պատասխան դրա՝ Վենեսուելայի կառավարությունը հայտարարության մեջ մեղադրել է ԱՄՆ-ին «բացահայտ գողության» մեջ՝ առգրավումը որակելով որպես «միջազգային ծովահենության ակտ»։
Բրիտանական ծովային ռիսկերի կառավարման Vanguard խումբը հայտարարել է, որ ենթադրվում է, որ շատ մեծ նավթատար (VLCC) Skipper-ն առգրավվել է Վենեսուելայի ափերի մոտ դեկտեմբերի 10-ի առավոտյան։
Թրամփը բազմիցս բարձրացրել է ԱՄՆ ռազմական միջամտության հնարավորությունը Վենեսուելայում։ Սա վենեսուելական նավթային բեռի առգրավման առաջին դեպքն է 2019 թվականից ուժի մեջ գտնվող ԱՄՆ պատժամիջոցների ֆոնին։

Трамп подтвердил, что США захватили нефтяной танкер у побережья Венесуэлы
Президент США Дональд Трамп подтвердил, что Соединенные Штаты захватили танкер у берегов Венесуэлы, находящийся под санкциями.
“Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на Reuters.
“Мы только что захватили танкер у берегов Венесуэлы – большой танкер, очень большой, самый крупный из когда-либо захваченных”, — заявил Трамп журналистам в Белом доме.
“Он был захвачен по очень веской причине”, — сказал он, не вдаваясь в подробности.
На вопрос о том, что будет с нефтью, Трамп ответил: “Думаю, мы ее оставим”.
Генеральный прокурор США Пэм Бонди написала в X, что ФБР, следственные органы Национальной безопасности и береговая охрана США при поддержке Министерства обороны “оформили ордер на арест танкера с сырой нефтью, который использовался для транспортировки подпадающей под санкции нефти из Венесуэлы и Ирана”.
Она добавила, что танкер находился под санкциями в течение многих лет за его “участие в незаконной сети транспортировки нефти, поддерживающей иностранные террористические организации”.
Представители администрации Трампа не назвали судно и не раскрыли его местонахождение на момент захвата.
В ответ правительство Венесуэлы заявило, что это “вопиющая кража и акт международного пиратства”.
Британская группа по управлению морскими рисками Vanguard заявила, что, предположительно, танкер для перевозки сырой нефти (VLCC) Skipper был захвачен у берегов Венесуэлы утром 10 декабря.
Трамп неоднократно поднимал вопрос о возможности военного вмешательства США в Венесуэлу. Это первый случай захвата венесуэльской нефти в рамках санкций США, действующих с 2019 года.