2026 թվականին Հայաստանը դատախազ կգործուղի Եվրաջասթ. Աննա Վարդապետյանը մասնակցել է կլոր սեղան քննարկման
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ մեկնարկել է «Հայաստանն ու Եվրաջասթը. ինչպե՞ս փոխգործակցել Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Հայաստանի Հանրապետությունից գործուղված դատախազի հետ» թեմայով կլոր սեղան-քննարկումը:
Քննարկումն իրականացվում է Նիդեռլանդների Թագավորությունում գործող Միջազգային իրավական համագործակցության կենտրոնի հետ համագործակցությամբ:
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ Դատախազությունից հայտնում են, որ Կլոր սեղան քննարկման նպատակն է բարձրացնել Եվրաջասթի (Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության), ինչպես նաև Եվրաջասթի համագործակցության հարցերով դատախազների հիմնական գործառույթների վերաբերյալ մասնակիցների իրազեկվածությունը՝ անդրազգային հանցագործություններով նախաձեռնված քրեական վարույթների նախաքննության և քրեական հետապնդման համատեքստում, ինչպես նաև ներկայացնել և քննարկել Եվրաջասթի գործիքներին հասանելիություն ստանալու նպատակով աջակցության հայտ ներկայացնելու պայմանները և այլն:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ողջունել և շնորհակալություն է հայտնել բոլորին՝ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության համար կարևոր միջոցառմանը մասնակցելու հրավերն ընդունելու, կլոր սեղան քննարկմանը մասնակցելու համար և նշել.
«Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը ձգտում է ապահովել սերտ համագործակցություն միջազգային և տարածաշրջանային մասնագիտական կառույցների հետ, մոտեցնել դատախազի մասնագիտական կարողությունները, հնարավորություններն ու կերպարը միջազգային չափորոշիչներին:
«Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանի Հանրապետության քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության ոլորտում իրավասու մարմինների և Եվրաջասթի միջև համագործակցության մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է Բրյուսելում 2024 թվականի ապրիլի 5-ին: Հաջորդիվ, ստորագրվեց «Հայաստանի Հանրապետության դատախազության և Արդարադատության նախարարության և Եվրաջասթի միջև համագործակցության մասին համաձայնագրի իրականացման վերաբերյալ» աշխատանքային պայմանավորվածությունը:
Մենք արդեն իրականացրել ենք անհրաժեշտ բոլոր ներքին իրավական ընթացակարգերը և նախատեսում ենք 2026 թվականի ընթացքում դատախազ գործուղել Եվրաջասթ:
Առիթն օգտագործելով ցանկանում եմ ընդգծել Նիդեռլանդերում գործող Միջազգային իրավական համագործակցության կենտրոնի հետ մեր՝ բոլորովին վերջերս ձևավորված, սակայն հետևողական և արդյունավետ համագործակցությունը: Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանությանն այս նախաձեռնությանը ցուցաբերած աջակցության համար:
Հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Եվրաջասթի մեր գործընկերներին՝ հրավերն ընդունելու և Հայաստան այցելելու համար: Սա Հայաստանում իրականացվող՝ նախադեպը չունեցող միջոցառում է, և վստահ եմ, որ այն էլ ավելի կնպաստի Եվրաջասթի հետ ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների ամրապնդմանն ու առավել ակտիվ փոխգործակցությանը:
Այս միջոցառման իրականացմամբ մենք ցանկանում էինք նախքան Հաագա դատախազ գործուղելը՝ ներպետական մարմինների ներկայացուցիչներին ծանոթացնել Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով գործուղված դատախազների հիմնական գործառույթներին՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի համատեքստում»:
Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդեռլանդների Թագավորության փոխդեսպան Թիմեն Կաուվենարը կարևորել է նման բովանդակությամբ քննարկում կազմակերպելն ու ընդգծել, որ Հայաստանը Նիդեռլանդների կարևոր գործընկերն է և մեր երկկողմ հարաբերությունները բարձրացել են դեպի ռազմավարական համագործակցության:
Եվրաջասթի Գործընկերների հետ հարաբերությունների հարցերով խորհրդի նախագահ Բոստյան Շկրլեցը շնորհակալություն է հայտնել աշխատանքային քննարկմանը մասնակցելու հրավերի համար և ընդգծել, որ Եվրաջասթի «ճանապարհորդությունը» Հայաստանի հետ շատ արդյունավետ է և բովանդակային:
Կլոր սեղան քննարկմանը մասնակցել են նաև Միջազգային իրավական համագործակցության կենտրոնի Ծրագրի ղեկավար Դոմենիկո Ֆոտին, Եվրաջասթի ԵՄ-ի և միջազգային հարաբերությունների հարցերով բաժնի իրավախորհրդատու Ֆլորինա Բիսոգը, Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Ուկրաինայից գործուղված դատախազ Միրոսլավա Կրասնոբորովան, Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Նորվեգիայից գործուղված դատախազ Ռուդոլֆ Քրիստոֆֆերսենը, Արդարադատության, Ներքին գործերի և Արտաքին գործերի նախարարությունների և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները, մասնավորապես՝ Դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության դատախազները և այն դատախազները, ովքեր հսկողական և վերահսկողական գործառույթներ են իրականացնում խարդախության, կիբեռհանցագործության, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, փողերի լվացման հանցագործություններով, ինչպես նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով ներգրավված դատախազները:
Միջոցառման ընթացքում Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Նորվեգիայից և Ուկրաինայից գործուղված դատախազների, Լատվիայի ազգային անդամի, ինչպես նաև Եվրաջասթի ներկայացուցիչների կողմից կներկայացվեն համագործակցության հարցերով դատախազների հետ աշխատանքի առանձնահատկություններն ու հնարավորությունները: Կներկայացվեն նաև Եվրաջասթի գործիքակազմից օգտվելու, ինչպես նաև վարույթների առնչությամբ օպերատիվ տեղեկատվության համակարգված փոխանակման նպատակով Եվրաջասթին դիմելու կարգն ու պայմանները:

Armenia to post Liaison Prosecutor at Eurojust in 2026
Prosecutor General Anna Vardapetyan said on Wednesday that the Armenian Liaison Prosecutor will be posted to Eurojust in 2026.
She made the remarks at a roundtable discussion on cooperation between Armenia and Eurojust, organized jointly with CILC—the Center for International Legal Cooperation—an independent organization based in The Hague, Netherlands.
Prosecutor General Anna Vardapetyan welcomed and thanked everyone for accepting the invitation to participate in this important event for the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia and for joining the roundtable discussion.
“The Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia strives to ensure close cooperation with international and regional professional structures and to align the professional capacities, opportunities, and profile of the prosecutor with international standards," she said.
"The ‘Agreement on Cooperation between the Competent Authorities of the Republic of Armenia and Eurojust in the Field of Legal Cooperation in Criminal Matters’ between the Republic of Armenia and the European Union was signed in Brussels on April 5, 2024. Subsequently, a working arrangement was signed on the implementation of the ‘Agreement on Cooperation between the Prosecutor’s Office and the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and Eurojust.’
We have already completed all necessary internal legal procedures and plan to post a prosecutor to Eurojust in 2026.
I would like to take this opportunity to highlight our recently established, yet consistent and effective cooperation with the Center for International Legal Cooperation in the Netherlands. I also thank the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Armenia for its support of this initiative.
Special thanks go to our Eurojust partners for accepting the invitation and visiting Armenia. This is an unprecedented event in our country, and I am confident that it will further contribute to strengthening institutional relations with Eurojust and enhancing our cooperation.
By organizing this event, we aimed to familiarize representatives of domestic institutions with the main functions of liaison prosecutors posted to Eurojust —particularly in the context of combating transnational organized crime—before sending our liaison prosecutor to The Hague.”
Deputy Head of Mission of the Netherlands in Armenia, Thymen Kouwenaar, emphasized the importance of organizing such a discussion and noted that Armenia is an important partner for the Netherlands, adding that bilateral relations have elevated to the level of strategic cooperation.
Boštjan Škrlec, Chair of the Board of Relations with Partners of Eurojust, expressed gratitude for the invitation to participate in the working discussion and emphasized that Eurojust’s ‘journey’ with Armenia has been very effective and substantive.
Center for International Legal Cooperation (CILC) Eastern Europe & South Caucasus Project Officer Domenico Foti, Eurojust EU and International Affairs Legal Officer Florina Bisog, Ukraine’s Liaison Prosecutor Myroslava Krasnoborova, Norway’s Liaison Prosecutor Rudolf Christoffersen, officials from the foreign ministry, the justice ministry and the internal affairs ministry, and prosecutors from various departments participated in the discussion.
During the event, Liaison Prosecutors from Norway and Ukraine, the national member from Latvia, as well as representatives of Eurojust, will present the specifics and opportunities of working with Liaison Prosecutors.