Գերմանիայի կանցլերն աջակցություն է հայտնել Գազայի վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահի ծրագրին
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը Իսրայել նախատեսված այցից առաջ հեռախոսազրույց է ունեցել Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբբասի հետ։ Նրանք քննարկել են Մերձավոր Արևելքում խաղաղ կարգավորման հեռանկարները։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Գերմանիայի կառավարության խոսնակ Ստեֆան Կոռնելիուսը լրագրողներին ասել է, որ զրույցը տեղի է ունեցել բարեկամական մթնոլորտում։
«Կանցլերն իր աջակցությունն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության ծրագրին և ողջունել է Պաղեստինի ազգային ինքնավարության կառուցողական դիրքորոշումն այդ հարցում», - նշել է նա։
Ըստ Մերցի՝ Պաղեստինը պետք է անհապաղ սկսի անհրաժեշտ բարեփոխումներ իրականացնել։ Կանցլերը կարծում է՝ եթե բարեփոխումները հաջողությամբ պսակվեն, Պաղեստինի ինքնավարությունը կկարողանա կառուցողական դեր խաղալ պատերազմից հետո ստեղծված կարգում։

Канцлер Германии выразил поддержку плану президента США по Газе
Канцлер Германии Фридрих Мерц провел телефонный разговор с президентом Палестины Махмудом Аббасом перед его запланированным визитом в Израиль. Они обсудили перспективы мирного урегулирования на Ближнем Востоке.
Как передает Арменпресс, официальный представитель правительства Германии Штефан Корнелиус сообщил журналистам, что беседа прошла в дружественной атмосфере.
«Канцлер выразил поддержку мирному плану президента США Дональда Трампа и приветствовал конструктивную позицию Палестинской национальной администрации по этому вопросу», — отметил он.
По словам Мерца, Палестина должна немедленно приступить к реализации необходимых реформ. Канцлер считает, что если реформы будут успешными, Палестинская администрация сможет сыграть конструктивную роль в послевоенном устройстве.