Հայաստանի և Գերմանիայի արտգործնախարարները քննարկել են առաջիկա բարձրաստիճան այցերի նախապատրաստական աշխատանքները
ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Գերմանիայի ԱԳ դաշնային նախարար Յոհան Վադեֆուլի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների խորացման հարցում առավել կարևորություն ներկայացնող հարցերը։ Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա բարձրաստիճան այցերի նախապատրաստական աշխատանքներին. երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ օրակարգի բովանդակային հագեցվածությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Յոհան Վադեֆուլը գոհունակությամբ նշել են օրերս ՀՀ-ԵՄ նոր՝ ռազմավարական գործընկերության օրակարգի հաստատումը՝ ընդգծելով դրանով նախատեսված ուղղություններով ակտիվ փոխգործակցության հարցում անկեղծ շահագրգռվածությունը։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին Գերմանիայի կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունը։
Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարբեր ձևաչափերով փոխգործակցության հարցեր։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացիայի, ինչպես նաև տրանսպորտային ու տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ մոտեցումները։
«Հարավային Կովկասի՝ տրանսպորտային հանգույցի վերածվելու ներուժի արդյունավետ իրացումը կարող վերափոխել տարածաշրջանն ու կարևոր դեր խաղալ փոխկապակցվածության ցանցի զարգացման հարցում», - ընդգծել է նախարար Միրզոյանը։

Главы МИД Армении и Германии обсудили подготовку к предстоящим визитам высокого уровня
В рамках 32-й встречи Совета министров ОБСЕ министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 4 декабря провел встречу с федеральным министром иностранных дел Германии Йоханом Вадефулем.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили наиболее важные вопросы, касающиеся углубления двусторонних отношений. Была затронута тема подготовки предстоящих визитов на высоком уровне; обе стороны подчеркнули содержательную насыщенность двусторонней повестки.
Арарат Мирзоян и Йохан Вадефуль с удовлетворением отметили недавнее утверждение новой Стратегической повестки партнерства между Арменией и ЕС, подчеркнув искреннюю заинтересованность в активном взаимодействии по направлениям, предусмотренным данным документом. Министр Мирзоян высоко оценил постоянную поддержку Германии на пути демократического развития.
Министры иностранных дел Армении и Германии обсудили вопросы сотрудничества в различных форматах.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам региональных процессов. Министр иностранных дел Армении представил подходы Республики Армения к дальнейшей институционализации мира, а также к разблокированию транспортной и экономической инфраструктуры.
«Эффективная реализация потенциала превращения Южного Кавказа в транспортный узел может трансформировать регион и сыграть важную роль в развитии сети взаимосвязанности», — подчеркнул министр Мирзоян.