Հայաստանի և Գերմանիայի արտգործնախարարները քննարկել են առաջիկա բարձրաստիճան այցերի նախապատրաստական աշխատանքները
ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Գերմանիայի ԱԳ դաշնային նախարար Յոհան Վադեֆուլի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների խորացման հարցում առավել կարևորություն ներկայացնող հարցերը։ Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա բարձրաստիճան այցերի նախապատրաստական աշխատանքներին. երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ օրակարգի բովանդակային հագեցվածությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Յոհան Վադեֆուլը գոհունակությամբ նշել են օրերս ՀՀ-ԵՄ նոր՝ ռազմավարական գործընկերության օրակարգի հաստատումը՝ ընդգծելով դրանով նախատեսված ուղղություններով ակտիվ փոխգործակցության հարցում անկեղծ շահագրգռվածությունը։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին Գերմանիայի կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունը։
Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարբեր ձևաչափերով փոխգործակցության հարցեր։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացիայի, ինչպես նաև տրանսպորտային ու տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ մոտեցումները։
«Հարավային Կովկասի՝ տրանսպորտային հանգույցի վերածվելու ներուժի արդյունավետ իրացումը կարող վերափոխել տարածաշրջանն ու կարևոր դեր խաղալ փոխկապակցվածության ցանցի զարգացման հարցում», - ընդգծել է նախարար Միրզոյանը։

On the margins of the OSCE Ministerial Council Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Federal Foreign Minister of Germany Johann Wadephul, the Armenian Foreign Ministry said in a press release.
The interlocutors discussed key topics which have particular importance for the deepening of bilateral relations. Preparatory work for upcoming high-level visits was touched upon, with both sides emphasizing the substantive nature of the bilateral agenda.
Ararat Mirzoyan and Johann Wadephul noted with satisfaction the recent adoption of the new Armenia–EU Strategic Partnership Agenda, highlighting their genuine interest in active cooperation along its outlined directions. Minister Mirzoyan highly appreciated Germany’s continued support for Armenia’s democratic development.
The Foreign Ministers of Armenia and Germany also discussed cooperation within various formats.
During the meeting an exchange of views on regional developments took place. The Foreign Minister of Armenia presented Armenia’s approaches regarding the further institutionalization of peace, as well as the unblocking of transport and economic infrastructure.
“The effective realization of the South Caucasus’ potential to become a transport hub can transform the region and play a crucial role in the development of connectivity networks,” Minister Mirzoyan emphasized.