Իսրայելն ու Լիբանանը համաձայնության են եկել մինչև տարեվերջ երկրորդ հանդիպումն անցկացնել
Իսրայելի և Լիբանանի պատվիրակություններն ԱՄՆ հովանու ներքո առաջին ուղիղ բանակցությունների ժամանակ համաձայնել են նոր հանդիպում անցկացնել մինչև 2025 թվականի վերջը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Axios-ը։
Առաջիկա բանակցությունների նպատակն է քննարկել սահմանամերձ տարածքներում տնտեսական համագործակցության հեռանկարները և հնարավոր համատեղ նախագծերը, որոնք կարող են նպաստել փոխադարձ վստահության հիմքի ստեղծմանը։
Լրատվամիջոցի փոխանցմամբ՝ Թրամփի վարչակազմը ճնշում է գործադրել երկու կողմերի վրա՝ ԱՄՆ մասնակցությամբ ուղիղ բանակցություններ վարելու նպատակով։
Ամերիկացի պաշտոնյայի խոսքով, ում անունը չի նշվում, ԱՄՆ-ի երկարաժամկետ տեսլականը սահմանի երկայնքով «Թրամփի տնտեսական գոտի» ստեղծելն է, որը զերծ կլինի «Հեզբոլլահ»-ից և ծանր զինամթերքից։
Լիբանանի և Իսրայելի միջև սահմանին գտնվող Նակուրա քաղաքում դեկտեմբերի 3-ին կայացած հանդիպումն Իսրայելի և Լիբանանի միջև առաջին ուղիղ հանդիպումն էր 1993 թվականից ի վեր, որի արդյունքները կողմերը դրական են գնահատել։
Վերջին շաբաթների ընթացքում Իսրայելն ակտիվացրել է Լիբանանում իր հարվածները՝ պայքարելով «Հեզբոլլահ»-ի կողմից ռազմական կարողությունները վերականգնելու ջանքերի դեմ։
Իսրայելը զգուշացրել է Սպիտակ տանը, որ եթե «Հեզբոլլահը» շարունակի վերազինվել ներկայիս տեմպերով, ստիպված կլինի վերսկսել պատերազմը՝ կրկին թուլացնելու զինյալ խմբավորումը։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ չնայած «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի միջև 2024 թ. նոյեմբերի 27-ին կնքված հրադադարի համաձայնագրին՝  մինչ օրս Լիբանանում Իսրայելի կողմից օդային, ցամաքային և ծովային խախտումների ընդհանուր թիվը կազմել է 5163։ Հարձակումների հետևանքով զոհվել է 309 և վիրվավորվել ևս Լիբանանի 598 քաղաքացի։
Հակառակ հրադադարի համաձայնագրի՝ իսրայելական բանակը մասամբ է դուրս եկել հարավային Լիբանանից՝ շարունակելով իր ենթակայության տակ պահել վերջին պատերազմի ժամանակ գրաված լիբանանյան հինգ կարևոր բլուրները։

Израиль и Ливан договорились провести вторую встречу до конца года
Делегации Израиля и Ливана на первых прямых переговорах при посредничестве США договорились о новой встрече до конца 2025 года. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Axios.
Цель предстоящих переговоров — обсуждение перспектив экономического сотрудничества в приграничных районах и возможных совместных проектов, которые могут способствовать созданию основы для взаимного доверия.
Администрация Трампа оказывает давление на обе стороны с целью проведения прямых переговоров с участием США.
По словам неназванного американского чиновника, долгосрочная цель США заключается в создании “экономической зоны Трампа” вдоль границы, свободной от “Хезболлы” и тяжёлого вооружения.
Встреча, состоявшаяся 3 декабря в городе Накура на границе Ливана и Израиля, стала первой прямой встречей Израиля и Ливана с 1993 года, результаты которой были положительно оценены обеими сторонами.
В последние недели Израиль усилил свои удары по Ливану, противодействуя усилиям “Хезболлы” по восстановлению своего военного потенциала.
Израиль предупредил Белый дом, если “Хезболла” продолжит перевооружение нынешними темпами, он будет вынужден возобновить войну, чтобы ещё больше ослабить эту группировку.
Несмотря на соглашение о прекращении огня между “Хезболлой” и Израилем, подписанное 27 ноября 2024 года, по данным Министерства здравоохранения Ливана общее число нарушений Израилем воздушного, наземного и морского пространства в Ливане на сегодняшний день достигло 5163. В результате ударов погибли 309 ливанских граждан, 598 получили ранения.
Вопреки соглашению о прекращении огня, израильская армия частично отошла с юга Ливана, продолжая удерживать пять ключевых ливанских холмов, захваченных в ходе последней войны.