ԱՄՆ Խաղաղության ինստիտուտը վերանվանվել է նախագահ Թրամփի անունով
ԱՄՆ Խաղաղության ինստիտուտը (USIP) երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատվին վերանվանվել է նրա անունով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X միկրոբլոգի գրառման մեջ հայտնել է Պետդեպարտամենտը։
«Այսօր առավոտյան Պետդեպարտամենտը վերանվանել է նախկին Խաղաղության ինստիտուտը՝ ի նշան հարգանքի մեր երկրի պատմության մեջ ամենամեծ գործարք կնքողի հանդեպ։ Բարի գալուստ Դոնալդ Ջ. Թրամփի անվան Խաղաղության ինստիտուտ։ Լավագույնը դեռ առջևում է»,- ասվում է գրառման մեջ։
USIP-ը ստեղծվել է 1984 թվականին նախկին նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի կողմից: Այն Կոնգրեսի կողմից ֆինանսավորվող անկախ, ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որի նպատակն է կանխել և լուծել միջազգային հակամարտությունները։
Նախորդ նախագահների օրոք այն գործել է որպես վերլուծական կենտրոն՝ աշխատանքի ընդունելով գիտնականների, հետազոտողների և միջազգային հարաբերությունների փորձագետների։

Институт мира США переименован в честь президента Трампа
Институт мира США (USIP) переименован в честь президента Дональда Трампа. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Госдепартамент в микроблоге в X.
“Сегодня утром Государственный департамент переименовал бывший Институт мира, чтобы отразить имя величайшего переговорщика в истории нашей страны. Добро пожаловать в Институт мира Дональда Дж. Трампа. Лучшее еще впереди”, — говорится в сообщении.
USIP был основан в 1984 году бывшим президентом Рональдом Рейганом. Это независимая некоммерческая организация, финансируемая Конгрессом, целью которой является предотвращение и разрешение международных конфликтов.
При предыдущих президентах он функционировал как аналитический центр, в котором работали учёные, исследователи и эксперты по международным отношениям.