Վրաստանի հետ քաղաքական երկխոսության համար նախադրյալներ չկան. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը պատրաստ է Վրաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման, սակայն դեռ նախադրյալներ չի տեսնում քաղաքական երկխոսության վերսկսման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Իզվեստիա» թերթը՝ հղում անելով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությանը։
«Վրաստանի հետ Ռուսաստանի քաղաքական երկխոսության վերսկսման համար նախադրյալները բացակայում են, քանի որ Թբիլիսին հետևում է դեռևս (խմբ.՝ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ) Սաակաշվիլիի ռեժիմի որդեգրած դիրքորոշմանը՝ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումը կապել Ռուսաստանի կողմից Աբխազիան և Հարավային Օսիան չճանաչելու հետ։ Սա վնասակար է հենց Վրաստանի համար և անիրատեսական պահանջ է։ Մոսկվան ընդգծել է, որ հանրապետությունների պետականությունը ճանաչելու որոշումներն անշրջելի են», - հրատարակությանը հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
Միևնույն ժամանակ գերատեսչությունում ընդգծել են, որ Ռուսաստանը բաց է Վրաստանի հետ հարաբերությունների հետագա կարգավորման ուղղությամբ քայլերի համար այնքան, որքան Թբիլիսին ինքն է պատրաստ դրան, գրում է թերթը։
«Գնդակը Վրաստանի դաշտում է, և կարծում ենք, որ հենց նրանք պետք է դրանում մյուսներից ավելի շատ շահագրգռված լինեն», - նշել են ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում։

Для политического диалога с Грузией нет предпосылок: МИД РФ
Россия готова к нормализации отношений с Грузией, но пока не видит предпосылок для возобновления политического диалога. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает газета “Известия” со ссылкой на заявление МИД России.
“Предпосылки для возобновления политдиалога России с Грузией отсутствуют, поскольку Тбилиси придерживается занятой еще режимом, (экс-президента Грузии Михаила) Саакашвили позиции об увязке возобновления дипотношений с отказом России от признания Абхазии и Южной Осетии. Это ущербное для самой Грузии и нереалистичное требование. Москвой подчеркивалось, что решения о признании государственности республик необратимы”, — заявили изданию в МИД России.
В ведомстве, тем не менее подчеркнули, что Россия открыта для шагов по дальнейшей нормализации отношений с Грузией в той мере, в какой к этому готов сам Тбилиси, пишет издание.
“Мяч - на грузинской стороне, которая, как мы полагаем, сама должна быть в этом заинтересована больше других”, — отметили в МИД России.