Երևանում նշվեց ԱՄԷ կազմավորման 54-ամյակը
Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) դեսպանությունը հանդիսավորությամբ նշեց պետության կազմավորման 54-ամյակը։ Ընդունելությանը ներկա էին ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, ինչպես նաև մշակութային ու գիտակրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ-ում ԱՄԷ արտակարգ և լիազոր դեփսպան Նարիման Ալ-Մուլլան իր ելույթում նշեց, որ ԱՄԷ-ի և Հայաստանի միջև եղած առանձնահատուկ հարաբերություններն արտացոլում են դրանց ամուր բարեկամական բնույթը, որոնք հիմնված են փոխադարձ հարգանքի և համատեղ շահերի վրա:
«Վերջին երեք տարիների ընթացքում մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունները նկատելի զարգացում են ապրել, ինչը դրսևորվել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների տեմպի ակտիվացմամբ, որն իր գագաթնակետին հասավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄԷ կատարած առաջին այցով։ Այս պատմական այցը շրջադարձային և կարևոր հանգրվան դարձավ՝ նպաստելով երկկողմ հարաբերությունների համար առավել հեռանկարային հորիզոններ բացելուն։ Այս փուլի արդյունքում ստորագրվեցին նաև մի շարք համաձայնագրեր և փոխըմբռնման հուշագրեր տարբեր կենսական նշանակություն ունեցող ոլորտներում, սկսած մուտքի արտոնագրերի փոխադարձ ազատականացումից և վարորդական իրավունքների փոխադարձ ճանաչումից, մինչև գործարար և ներդրումային ոլորտներում գործընկերությունների ամրապնդում»,- ասաց դեսպանը։
Նրա համոզմամբ՝ երկկողմ համագործակցությունն արտացոլում է հարաբերությունների սերտացման և համագործակցության ամրապնդման միջոցով գործընկերության մակարդակն ավելի համափարփակ և ռազմավարական աստիճանի հասցնելուն միտված կամքը:
Դիվանագետի խոսքով՝ ներդրումային և առևտրային համագործակցության խթանման, ինչպես նաև պետական և մասնավոր հատվածների միջև ուղիղ հաղորդակցության ուղիների բացման շարունակական ջանքերի շնորհիվ՝ ԱՄԷ-ի և ՀՀ-ի միջև տնտեսական հարաբերությունները վերջին տարիներին ակնառու զարգացում են ապրել, որն արտահայտվել է առևտրաշրջանառության ծավալի զգալի աճով, ուղիղ չվերթների թվի ավելացմամբ, ինչպես նաև ՀՀ այցելող ԱՄԷ զբոսաշրջիկների թվի շարունակական աճով։ Այս ցուցանիշներն, ըստ նրա, վկայում են, որ դիվանագիտական ջանքերը հաջողել են տնտեսական համագործակցությունը երկկողմ հարաբերությունների հիմնական հենասյուներից մեկը դարձնելու գործում։
«Մենք ԱՄԷ-ում միտված ենք համագործակցության ավելի լայն հեռանկարներ բացելու նպատակով համատեղ աշխատանքը շարունակելուն և տարբեր ոլորտներում գործընկերություն հաստատելուն, մասնավորապես՝ առևտրատնտեսական, ներդրումային, ինչպես նաև էմիրաթական որակական փորձն ու գիտելիքը Հայաստան բերելու ուղղությամբ։ Սա ներառում է տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտը, որը նախորդ տարիների համեմատ ավելի մեծ ուշադրության է արժանանում երկրում»,- նշեց Նարիման Ալ-Մուլլան։
Դեսպանը հավելեց, որ ԱՄԷ-ի կառավարությունն ավելի քան 40 ազգային և օրենսդրական նախագիծ, նախաձեռնություն և փոխըմբռնման միջազգային հուշագիր է հաստատել՝ լավագույն ընկերությունները, ուղեղները, և ներդրումները ներգրավելու համար, որոնք առաջիկա երկու տասնամյակի ընթացքում կառավարելու են աշխարհը: ԱՄԷ-ն տարբեր միջազգային հարթակներում կարևորում է տնտեսական համագործակցության ու բազմակողմանի գոծընկերությունների կայացման նշանակությունը՝ ի նպաստ միջազգային բարգավաճման և խաղաղության:
Նարիման Ալ-Մուլլան հիշեցրեց, որ Աբու Դաբին 2025 թվականի հուլիսին հյուրընկալեց հանդիպում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև։ Նրա հավաստմամբ՝ այդ հանդիպումն արտացոլեց ԱՄԷ-ի անսասան քաղաքականությունը՝ աջակցելու խաղաղության ջանքերին, խթանելու կայունությունը և ամրապնդելու տարածաշրջանային բարգավաճման հիմքերը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն իր խոսքում նշեց, որ Արաբական Միացյալ Էմիրություններն ավանդաբար եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի համար առանցքային նշանակություն ունեցող երկիր:
«Հայաստանն ուշադիր հետևում է ԱՄԷ-ի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ գլոբալ հարթակներում և տպավորված է Ձեր երկրի ղեկավարության և պետական ինստիտուտների հաջող աշխատանքով: Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր մեր երկրները կառուցել են ամուր և դինամիկ զարգացող բազմաոլորտ համագործակցություն՝ որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելով ինչպես միջպետական, այնպես էլ մեր երկու ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող բարիդրացիական հարաբերությունները՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի և հանդուրժողականության վրա: Այս հանգրվանում կարևոր է վերարժևորել համատեղ անցած ուղին, գնահատել կատարված աշխատանքը և նախանշել առաջիկա ուղղությունները»,- ասաց ՆԳ նախարարը:
Նա հավելեց, որ անցած տարիների ընթացքում ծավալված հայ-էմիրաթական արգասաբեր փոխգործակցության արդյունքում գրեթե բոլոր բնագավառներում գրանցվել են նշանակալի ձեռքբերումներ, տեղի են ունեցել մի քանի տասնյակ բարձրաստիճան փոխայցելություններ, բազմաթիվ գործարար հանդիպումներ, երկուստեք մասնակցություն համաժողովներին և ցուցահանդեսներին, զարգացել է համագործակցությունը նաև միջազգային կազմակերպություններում։
«Բավարար է միայն նշել, որ ԱՄԷ-ն Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ առևտրային գործընկերն է և գրանցվող ցուցանիշները տարեցտարի միայն բարելավվում են: Հայաստանի Հանրապետությունը շահագրգռված է իր տնտեսության տարբեր ոլորտներում ներգրավել էմիրաթական ներդրումներ, և ես գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ այդ ուղղությամբ երկուստեք մեծ աշխատանքներ են տարվում: Լիահույս եմ, որ այս բնագավառում նույնպես մոտ ապագայում հաջողություններ կարձանագրենք: Մեր երկրների միջև ստորագրվել է շուրջ երեսուն կարևոր փաստաթուղթ՝ ձևավորելով իրավապայմանագրային ամուր հիմք երկու կառավարությունների միջև ընդլայնված համագործակցության համար»,- ասաց Սարգսյանը:
Նախարարը հիշատակեց այս տարի ԱՄԷ կատարած այցը, որի ընթացքում ստորագրվեց վարորդական իրավունքների փոխճանաչման վերաբերյալ փոխըմբռնման համաձայնագիրը, որը կդյուրացնի երկու երկրների քաղաքացիների փոխայցելությունները:
ՀՀ և ԱՄԷ-ի միջև շարունակաբար ավելանում են զբոսաշրջային հոսքերը, երկու ժողովուրդների միջև անմիջական շփումները, որի վառ ապացույցներից է այս պահին շաբաթական շուրջ 30 ուղիղ չվերթների առկայությունը։
«Թեև Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև թե՛ քաղաքական, թե՛ առևտրատնտեսական, թե՛ մշակութային փոխգործակցությունը շարունակաբար զարգանում է, հավատացած եմ, որ դեռևս առկա է հարաբերությունների խորացման չբացահայտված ներուժ: Վստահ ենք, որ համատեղ ջանքերով մեր երկու երկրների պետական մարմինների համագործակցությունը հնարավոր կլինի ինստիտուցիոնալ կերպով իրացնել և սերտացնել՝ նպաստելով հայ-էմիրաթական փոխգործակցության ընդգրկուն օրակարգի խորացմանն ու ամրապնդմանը՝ բարձրացնելով հարաբերություններն ավելի բարձր՝ ռազմավարական մակարդակի»,- եզրափակեց ՆԳ նախարարը:

В Ереване отметили 54-ю годовщину образования ОАЭ
Посольство Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) в Армении торжественно отметило 54-ю годовщину образования государства. На приеме присутствовали высокопоставленные должностные лица, представители бизнес-кругов, главы дипломатических миссий, а также представители культурных и научно-образовательных учреждений.
Как сообщает Арменпресс, Чрезвычайный и Полномочный посол ОАЭ в Республике Армения Нариман Аль-Мулла в своем выступлении отметила, что особые отношения между ОАЭ и Арменией отражают крепкую дружбу, основанную на взаимном уважении и общих интересах.
«За последние три года отношения между нашими странами пережили значительное развитие, что проявилось в активизации взаимных визитов на высоком уровне, кульминацией которых стал первый визит премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна в ОАЭ. Этот исторический визит стал поворотным моментом и важной вехой, способствуя открытию более перспективных горизонтов двусторонних отношений. По итогам этого этапа был также подписан ряд соглашений и меморандумов о взаимопонимании в различных жизненно важных областях, начиная от взаимной либерализации въездных виз и взаимного признания водительских удостоверений до укрепления партнерских отношений в деловой и инвестиционной сферах», — сказала посол.
По ее словам, двустороннее сотрудничество отражает стремление вывести партнерство на более всеобъемлющий и стратегический уровень путем углубления отношений и укрепления взаимодействия.
По словам дипломата, благодаря постоянным усилиям по продвижению инвестиционного и торгового сотрудничества, а также открытию прямых каналов связи между государственным и частным секторами, экономические отношения между ОАЭ и Арменией в последние годы значительно развивались, что выразилось в значительном увеличении объема товарооборота, увеличении числа прямых авиарейсов, а также в постоянном росте числа туристов из ОАЭ, посещающих Армению. Эти показатели, по ее словам, свидетельствуют о том, что дипломатическим усилиям удалось сделать экономическое сотрудничество одним из основных столпов двусторонних отношений.
«Мы в ОАЭ привержены продолжению совместной работы по расширению перспектив сотрудничества и установлению партнерских отношений в различных областях, в частности, в торгово-экономической и инвестиционной, а также привлечению в Армению качественного опыта и знаний ОАЭ. Это включает в себя сферу технологий и искусственного интеллекта, которой в стране уделяется больше внимания по сравнению с предыдущими годами», — сказала Нариман Аль-Мулла.
Посол добавила, что правительство ОАЭ одобрило более 40 национальных и законодательных проектов, инициатив и международных меморандумов о взаимопонимании для привлечения лучших компаний, интеллектов и инвестиций, которые будут определять развитие мира в течение следующих двух десятилетий. ОАЭ подчеркивают важность экономического сотрудничества и установления многосторонних партнерских отношений на различных международных площадках на благо международного процветания и мира.
Нариман Аль-Мулла напомнила, что в июле 2025 года в Абу-Даби состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По ее словам, эта встреча отразила неизменную политику ОАЭ, направленную на поддержку мирных усилий, содействие стабильности и укрепление основ регионального процветания.
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян в своем выступлении отметила, что Объединенные Арабские Эмираты традиционно были и остаются страной, имеющей ключевое значение для Армении.
«Армения внимательно следит за внутренней и внешней политикой ОАЭ как на региональной, так и на мировой арене и впечатлена успешной работой руководства и государственных институтов Вашей страны. С момента установления дипломатических отношений наши страны выстроили прочное и динамично развивающееся многопрофильное сотрудничество, выводя межгосударственные и добрососедские отношения между нашими народами на качественно новый уровень, основанный на взаимном уважении и толерантности. На данном этапе важно переосмыслить пройденный вместе путь, оценить проделанную работу и наметить направления дальнейшего развития», — заявил министр внутренних дел.
Она добавила, что в результате плодотворного армяно-эмиратского сотрудничества в последние годы были зафиксированы значительные достижения практически во всех сферах: состоялось несколько десятков взаимных визитов на высоком уровне, многочисленные деловые встречи, двустороннее участие в конференциях и выставках, а также развивалось сотрудничество в международных организациях.
«Достаточно отметить, что ОАЭ являются вторым торговым партнером Республики Армения, и зафиксированные показатели с каждым годом только улучшаются. Республика Армения заинтересована в привлечении эмиратских инвестиций в различные сферы своей экономики, и с удовлетворением должна отметить, что с обеих сторон ведется большая работа в этом направлении. Надеюсь, что в ближайшем будущем мы также достигнем успехов в этой области. Между нашими странами подписано около тридцати важных документов, что создает прочную договорно-правовую базу для расширения сотрудничества между правительствами двух стран», — сказала Саргсян.
Министр напомнила о своем визите в ОАЭ в этом году, в ходе которого был подписан меморандум о взаимопонимании о взаимном признании водительских прав, что облегчит взаимные визиты граждан двух стран.
Туристические потоки между Республикой Армения и ОАЭ постоянно растут, как и прямые контакты между двумя народами, ярким свидетельством чего является наличие около 30 прямых авиарейсов в неделю.
«Несмотря на то, что политическое, торгово-экономическое и культурное сотрудничество между Республикой Армения и Объединенными Арабскими Эмиратами постоянно развивается, я считаю, что все еще существует неиспользованный потенциал для углубления отношений. Мы уверены, что совместными усилиями удастся институционально реализовать и углубить сотрудничество между государственными органами наших двух стран, что будет способствовать углублению и укреплению всеобъемлющей повестки армяно-эмиратского сотрудничества, выводя отношения на более высокий, стратегический уровень», — заключила министр внутренних дел.