Միգրանտների ապաստանի դիմումների քննարկման դադարը երկար կտևի. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ երկրում օտարերկրյա քաղաքացիներին ապաստանի տրամադրման խնդրագրերի քննարկման դադարեցումը երկար է տևելու։ Այս մասին հայտնում են ամերիկյան լրատվամիջոցները։
«Մենք չենք ցանկանում այդ մարդկանց. մենք բավականաչափ խնդիրներ ունենք։ Գիտե՞ք, թե ինչու նրանք մեզ պետք չեն։ Որովհետև նրանցից շատերը վատ մարդիկ են, նրանք տեղ չունեն մեր երկրում», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Թրամփը նոյեմբերի 30-ին՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին։
Նոյեմբերի 26-ի ցերեկը մի տղամարդ կրակ էր բացել Ազգային գվարդիայի զինվորների վրա Վաշինգտոնի կենտրոնում։ Դեպքի վայրից մինչև Սպիտակ տուն հեռավորությունը կազմում էր մոտավորապես 300 մետր։ Հարձակվողն ինքը և երկու ազգային գվարդիականներ վիրավորվել էին և հոսպիտալացվել: Ավելի ուշ զինծառայողներից մեկը մահացել էր: ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմը հայտարարել էր, որ կասկածյալը երկիր է ժամանել Աֆղանստանից 2021 թվականին՝ ԱՄՆ աֆղանացի դաշնակիցների ընդունման ծրագրի շրջանակում՝ երկրից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումից հետո:
Նոյեմբերի 28-ից ԱՄՆ Քաղաքացիության և ներգաղթի ծառայությունը (USCIS) դադարեցրել է օտարերկրյա քաղաքացիներին ապաստանի տրամադրման խնդրագրերի քննարկման բոլոր ընթացակարգերը։
Թրամփը հայտարարել է, որ իր վարչակազմը պլանավորում է արտաքսել երկիր ժամանած ապաստան խնդրողներին և անորոշ ժամանակով դադարեցնել մարդկանց ներգաղթը երրորդ աշխարհի երկրներից։

Приостановка рассмотрения заявлений мигрантов о предоставлении убежища продлится долго - Трамп
Президент США Дональд Трамп объявил, что приостановка рассмотрения заявлений иностранных граждан о предоставлении убежища в стране продлится долго. Об этом сообщают американские СМИ.
«Нам не нужны эти люди. У нас и так достаточно проблем. Знаете, почему они нам не нужны? Потому что многие из них плохие люди, им нет места в нашей стране», —заявил Трамп 30 ноября, отвечая на вопрос журналистов, сообщает Арменпресс.
Днём 26 ноября мужчина открыл огонь по солдатам Национальной гвардии в центре Вашингтона. Расстояние от места происшествия до Белого дома составляло около 300 метров. Сам нападавший и двое нацгвардейцев получили ранения и были госпитализированы. Позже один из солдат скончался. Министр внутренней безопасности США Кристи Ноэм заявила, что подозреваемый прибыл в страну из Афганистана в 2021 году в рамках американо-афганской программы репатриации после вывода американских войск из страны.
С 28 ноября Служба гражданства и иммиграции США (USCIS) приостановила рассмотрение всех заявлений о предоставлении убежища от иностранных граждан.
Трамп объявил, что его администрация планирует депортировать прибывших в страну просителей убежища и на неопределенный срок приостановить иммиграцию из стран третьего мира.