ՀԱՄԱՍ-ը մեղադրել է Իսրայելին Ռաֆահում հրադադարի համաձայնագիրը խախտելու մեջ
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը դատապարտել է Իսրայելի կողմից Ռաֆահի թունելներում ՀԱՄԱՍ-ի անդամների սպանություններն ու ձերբակալությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Quds Press գործակալությունը։
ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է, որ այս գործողությունները Գազայում հրադադարի համաձայնագրի ակնհայտ խախտում են, այն խաթարելու ու ոչնչացնելու փորձ։
Շարժումը հավելել է, որ Իսրայելի վերջին քայլերն ուղիղ հարձակում են խաղաղության համաձայնագրի վրա։ ՀԱՄԱՍ-ից հայտնել են, որ նախորդ ամսվա ընթացքում աշխատել են միջնորդների հետ՝ շրջափակված պաղեստինցի մարտիկների հարցը լուծելու համար և ներկայացրել են առաջարկներ, սակայն իսրայելական ուժերը խափանել են այս բոլոր ջանքերը՝ շարունակելով վարել սպանությունների, հետապնդումների և ձերբակալությունների քաղաքականություն։
Շարժումը կոչ է արել միջնորդներին «անհապաղ գործողություններ» ձեռնարկել՝ Իսրայելի վրա ճնշում գործադրելու համար, որպեսզի թույլ տան շարժման անդամներին վերադառնալ իրենց տները։
Ավելի վաղ Իսրայելի բանակը հայտարարել էր, որ սպանվել են չորս պաղեստինցի զինյալներ, որոնք թիրախավորել են Ռաֆահում թունելից դուրս գալու ժամանակ։
Գազայում հրադադարը ուժի մեջ է մտել հոկտեմբերի 10-ին, սակայն կողմերը շարունակում են միմյանց մեղադրել խախտումներ իրականացնելու մեջ։

ХАМАС обвиняет Израиль в нарушении соглашения о прекращении огня в Рафахе
Радикальное палестинское движение ХАМАС осудило убийства и аресты Израилем членов ХАМАС в туннелях Рафаха. Как сообщает Арменпресс, об этом сообщило агентство Quds Press.
ХАМАС заявил, что эти действия являются явным нарушением соглашения о прекращении огня в Газе, попыткой подорвать и разрушить его.
Движение добавило, что последние шаги Израиля являются прямым нападением на мирное соглашение. ХАМАС заявил, что в течение последнего месяца он работал с посредниками над решением проблемы осажденных палестинских боевиков и представил предложения, но израильские силы пресекли все эти усилия, продолжая проводить политику убийств, преследований и арестов.
Движение призвало посредников принять «немедленные меры» для давления на Израиль, чтобы добиться возвращения своих членов в свои дома.
Ранее израильская армия заявила, что убила четырёх палестинских боевиков на выходе из туннеля Рафаха. Режим прекращения огня в Газе вступил в силу 10 октября, однако стороны продолжают обвинять друг друга в его нарушениях.