ԱՄՆ-ում դադարեցվել է Աֆղանստանի քաղաքացիների միգրացիոն հարցումների քննումը
Միացյալ Նահանգների քաղաքացիության և ներգաղթի ծառայությունը հայտարարել է, որ անորոշ ժամանակով դադարեցնում են Աֆղանստանի քաղաքացիների միգրացիոն հարցումների քննումը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, որոշումը հաջորդել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությանը, որով նա հորդորել էր կառավարությանը վերանայել Աֆղանստանից Միացյալ Նահանգներ եկած ներգաղթյալների գործերը։
«Մեր հայրենիքի և ամերիկացի ժողովրդի պաշտպանությունն ու անվտանգությունը մնում է մեր հիմնական նպատակը և առաքելությունը»,- X-ի էջում գրել է ԱՄՆ քաղաքացիության և ներգաղթի ծառայությունը։
Նոյեմբերի 26-ին Վաշինգտոնում՝ Սպիտակ տանից 300 մետր հեռավորության վրա անհայտ անձը կրակոցներ է արձակել, որի հետևանքով վիրավորվել է Ազգային գվարդիայի երկու ներկայացուցիչ։
Կատարվածի համար ամերիկյան ոստիկանությունը ձերբակալել է Աֆղանստանի մի քաղաքացու։ Դեռևս հայտնի չեն գործողության շարժառիթները։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կատարվածն ահաբեկչություն է որակել։ Նա հայտարարել է, որ ամերիկյան իշխանությունները ստուգելու են Աֆղանստանի բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր ԱՄՆ են եկել նախկին նախագահ Ջո Բայդենի պաշտոնավարման ընթացքում՝ ընդգծելով, որ երկրից արտաքսվելու են բոլոր այն օտարերկրացիները, ովքեր չեն գործում ի շահ ԱՄՆ-ի։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ Ազգային գվարդիականների վրա Վաշինգտոնում իրականացված հարձակումը վկայում է, որ անօրինական ներգաղթյալների հոսքը իսկական սպառնալիք է դարձել ազգային անվտանգության համար։

США приостановили рассмотрение иммиграционных заявлений граждан Афганистана
Служба гражданства и иммиграции США объявила о бессрочной приостановке рассмотрения иммиграционных заявлений граждан Афганистана. Как сообщает Арменпресс, это решение последовало за заявлением президента США Дональда Трампа, в котором он призвал правительство пересмотреть дела иммигрантов, прибывших в США из Афганистана.
«Защита и безопасность нашей родины и американского народа остаются нашей главной целью и миссией», — написала Служба гражданства и иммиграции США на странице X.
26 ноября неизвестный открыл огонь в 300 метрах от Белого дома в Вашингтоне, в результате чего двое бойцов Национальной гвардии получили ранения.
Полиция США задержала гражданина Афганистана по подозрению в совершении инцидента. Мотивы действий пока неизвестны.
Президент США Дональд Трамп назвал произошедшее актом терроризма. Он объявил, что власти США будут проверять всех граждан Афганистана, прибывших в США в период правления бывшего президента Джо Байдена, подчеркнув, что все иностранцы, действующие не в интересах США, будут депортированы из страны.
Трамп также заявил, что нападение на Национальную гвардию в Вашингтоне доказывает, что поток нелегальных иммигрантов стал реальной угрозой национальной безопасности.