Ռուսաստանը և Ղրղզստանը համաձայնագրեր են ստորագրել երեք ոլորտներում
Ռուսաստանը և Ղրղզստանը համաձայնագրեր են ստորագրել միգրացիայի, առողջապահության և կրթության ոլորտներում։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից:
Փաստաթղթերն ստորագրվել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Ղրղզստան կատարած պետական ​​այցի ընթացքում։ Դրանց ցանկը հրապարակվել է Կրեմլի կայքում։
Փաստաթղթերի ստորագրման արարողության ժամանակ կողմերը փոխանակել են 2017 թ. հունիսի 20-ի՝ երկրների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման վերաբերյալ պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին արձանագրություն։
ՌԴ-ն և Ղրղզստանը համաձայնագիր են ստորագրել բնակչության սանիտարական-համաճարակաբանական բարեկեցության ապահովման բնագավառում համագործակցության մասին։ Նաև ՌԴ կառավարության և Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի միջև համաձայնագիր է ստորագրվել ՌԴ-ում և Ղրղզստանում ներքին գործերի ու միգրացիայի հարցերով իրավասու մարմինների ներկայացուցչությունների իրավական կարգավիճակի մասին։
Բացի այդ, համաձայնագիր է ստորագրվել Ղրղզստանում ՌԴ առաջին նախագահ Բորիս Ելցինի անվան Ղրղզառուսական սլավոնական համալսարանի բուհական ավանի կառուցման պայմանների վերաբերյալ։
Դրանից բացի, կողմերը կնքել են երկու երկրների առողջապահության նախարարությունների միջև սրտաբանության բնագավառում փոխըմբռնման վերաբերյալ հուշագիր, ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության և Ղրղզստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի ու առևտրի նախարարության միջև ռազմավարական պլանավորման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ հուշագիր։
Նաև համաձայնագիր է ստորագրվել «Ռուսաստանի փոստ» բաժնետիրական ընկերության և «Կիրգիզ պոչտասի» բաց բաժնետիրական ընկերության միջև։

Россия и Кыргызстан подписали соглашения в трех сферах
Россия и Кыргызстан подписали соглашения в области миграции, здравоохранения и образования. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на “РИА Новости”.
Документы были подписаны в ходе государственного визита президента России Владимира Путина в Кыргызстан. Их перечень опубликован на сайте Кремля.
В ходе церемонии подписания стороны обменялись протоколом о внесении изменений в соглашение от 20 июня 2017 года о развитии военно-технического сотрудничества между странами.
Российская Федерация и Кыргызстан подписали соглашение о сотрудничестве в области обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Также было подписано соглашение между Правительством Российской Федерации и Кабинетом министров Кыргызстана о правовом статусе представительств уполномоченных органов внутренних дел и миграционной службы в России и Киргизии.
Было подписано соглашение об условиях строительства в Кыргызстане университетского городка Кыргызско-Российского Славянского университета имени первого Президента Российской Федерации Бориса Ельцина.
Стороны подписали Меморандум о взаимопонимании в области кардиологии между Министерствами здравоохранения двух стран, Меморандум о сотрудничестве в области стратегического планирования между Министерством экономического развития Российской Федерации и Министерством экономики и торговли Кыргызской Республики.
Также было подписано соглашение между ОАО “Почта России” и Открытым акционерным обществом “Почта Кыргызстана”.