Պուտինը հաստատել է ՌԴ պետական ​​ազգային քաղաքականության ռազմավարությունը մինչև 2036 թվականը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել, որով հաստատում է ՌԴ պետական ​​ազգային քաղաքականության ռազմավարությունը մինչև 2036 թ. ընկած ժամանակաշրջանում։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Ռուսաստանի Դաշնության պետական ​​ազգային քաղաքականության ոլորտում պետական իշխանության դաշնային մարմինների, Ռուսաստանի Դաշնության սուբյեկտների պետական իշխանության մարմինների, այլ պետական ​​մարմինների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեությունը համակարգելու, դրա իրականացման գործում քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների հետ դրանց փոխգործակցությունն ապահովելու նպատակով որոշում եմ. 1. Հաստատել Ռուսաստանի Դաշնության պետական ​​ազգային քաղաքականությանն առաջարկվող ռազմավարությունը մինչև 2036 թվականը», - ասվում է հրամանագրի տեքստում, որը հրապարակվել է իրավական ակտերի հրապարակման պաշտոնական հարթակում։
Ինչպես հետևում է հրամանագրի տեքստից, այն ուժի մեջ է մտնում 2026 թ. հունվարի 1-ից։
Ռազմավարությունը բաղկացած է վեց բաժնից, որոնք պարունակում են, ընդհանուր առմամբ, 61 կետ։
«Այս ռազմավարության իրականացումը նպաստում է Ռուսաստանի Դաշնության պատմականորեն ձևավորված պետական ​​միասնության և տարածքային ամբողջականության պահպանմանը, նրա ներքին կայունությանը, Ռուսաստանի Դաշնության ժողովուրդների ներդաշնակ զարգացմանը և բարգավաճմանը, Ռուսաստանի Դաշնության բազմազգ ժողովրդի (ռուսաստանցի ազգի) միասնության ամրապնդմանը՝ որպես յուրօրինակ պետական-քաղաքակրթության հիմք», - նշված է տեքստում։

Путин утвердил Стратегию государственной национальной политики РФ на период до 2036 года
Президент России Владимир Путин подписал указ об утверждении Стратегии государственной национальной политики Российской Федерации на период до 2036 года. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на “Интерфакс”.
“В целях координации деятельности федеральных органов государственной власти, органов государственной власти субъектов Российской Федерации, иных государственных органов и органов местного самоуправления в сфере государственной национальной политики Российской Федерации, обеспечения их взаимодействия с институтами гражданского общества при ее реализации постановляю:
1. Утвердить прилагаемую Стратегию государственной национальной политики Российской Федерации на период до 2036 года”, — говорится в тексте указа, опубликованном на официальной платформе публикации правовых актов.
Как следует из текста указа, он вступает в силу с 1 января 2026 года.
Стратегия состоит из шести разделов, содержащих в общей сложности 61 пункт.
“Реализация настоящей Стратегии способствует сохранению исторически сложившегося государственного единства и территориальной целостности Российской Федерации, ее внутренней стабильности, гармоничному развитию и процветанию народов Российской Федерации, укреплению единства многонационального народа Российской Федерации (российской нации) как основы самобытного государства-цивилизации”, — говорится в тексте.