Ստվերային շրջանառություն, հարուցված քրգործեր, սպառման տվյալների անհետացում. Պետրոսյանը ներկայացրեց ՀԷՑ-ի կառավարման խնդիրները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի աշխատանքային հանդիպման ընթացքում նոր մանրամասներ են ներկայացվել ՀԷՑ-ում հայտնաբերված հնարավոր չարաշահումների, ստվերային շրջանառության և համակարգային խնդիրների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քննարկման առանցքում են եղել քրեական վարույթների հանգամանքները, հավելագրումների դեպքերը և 2018–2024 թթ. սպառման տվյալների անհետացումը։
Ռոմանոս Պետրոսյանը նշել է, որ ՀԷՑ-ում արձանագրվել են էլեկտրաէներգիայի ստվերային շրջանառության դեպքեր, որոնք իրականացվել են խարդախ սխեմաներով․ որոշ տեսուչներ իրական սպառման փոխարեն ներկայացրել են ավելացված ցուցմունքներ, հավելագրումների բեռը դրվել է պետական և համայնքային հիմնարկների վրա՝ դպրոցներ, բժշկական կենտրոններ, կոմունալ տնտեսության օբյեկտներ, գիշերային լուսավորության ցանցեր։
«Արդեն հայտնաբերված և փաստաթղթավորված հավելագրումները հասնում են մի քանի միլիոն կիլովատ ժամի։ Դա բազմապատկելով միջին՝ 50 դրամ սակագնով՝ ստացվում է մի քանի տասնյակ միլիոն դրամի յուրացում»,-ասել է Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ այս պահին նախաձեռնված է 1 տասնյակից ավելի քրեական վարույթ, կա նաև տեսուչի կալանավորում, որը համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության հաշվիչին մեկ միլիոն դրամից ավելի հավելագրում էր արել։
Վարչապետ Փաշինյանը հետաքրքրվել է մամուլում հնչած տեղեկությամբ, ըստ որի 2018–2024 թվականների սպառման տվյալները ՀԷՑ-ում անհետացել են։ Նա հարցրել է, թե արդյոք այդ տվյալների անհետացումը կարող էր լինել նպատակային՝ դրանք թաքցնելու համար։
Պետրոսյանը նշել է, որ նման ենթադրությունը հիմնավոր է, բայց խնդիրը շատ ավելի խորքային է։
Նրա խոսքով ՀԷՑ-ը չի ունեցել բավարար ներքին ստորաբաժանում 700 հազար հաշվիչների տվյալները սպասարկելու համար, համակարգի սպասարկումն իրականացվել է արտաքին կազմակերպությունների կողմից, այդ թվում՝ ռուսական ընկերությունների, մոտ 40 տարբեր մուտքեր են եղել համակարգ, ինչն ինքնին ստեղծել է անվտանգության լուրջ ռիսկեր։
«2025 թվականի հունվարին նկատել են, որ տարեսկզբի տվյալները չեն արխիվացվում։ Սա արդեն ինքնին կառավարման ճգնաժամի ցուցանիշ է, և հետագայում մեր ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին համակարգի նկատմամբ արտաքին միջամտությունների մեծ ծավալ»,– ասել է Պետրոսյանը։
Ըստ Պետրոսյանի՝ ՀԿԾՀ-ն արդեն ուսումնասիրել և հաստատել է մի շարք խախտումներ, իսկ նախաքննությունը շարունակվում է մի քանի քրեական վարույթներով։

Electric Networks of Armenia (ENA) interim administrator Romanos Petrosyan briefed Prime Minister Nikol Pashinyan on Tuesday about the results of an internal probe conducted at the electric utility since he took over its management.
During the live broadcast meeting with the Prime Minister, Petrosyan said the investigation revealed a scheme involving falsified electricity consumption records and overcharges. Some inspectors reported inflated meter readings instead of the actual consumption, placing the burden of the overcharges on state and municipal institutions, including schools, medical centers, public utility facilities, and nighttime street lighting networks, according to Petrosyan.
“Already identified and documented overcharges amount to several million kilowatt-hours. Multiplying this by the average tariff of 50 drams results in the embezzlement of several tens of millions of drams,” Petrosyan said.
According to him, more than a dozen criminal cases have been initiated so far, and one inspector has been arrested for adding over one million drams in overcharges to the meter of a municipal non-commercial organization.
Prime Minister Pashinyan inquired about reports in the media that consumption data from 2018–2024 had allegedly disappeared at ENA. He asked whether the disappearance of these data could have been intentional, aimed at concealing them.
Petrosyan stated that such an assumption is plausible, but the problem is much deeper. He explained that ENA did not have sufficient internal departments to manage the data of 700,000 meters. System maintenance was carried out by external organizations, including Russian companies, with approximately 40 different access points to the system, which in itself created serious security risks.
“In January 2025, it was noticed that the beginning-of-year data were not being archived. This is in itself an indicator of a management crisis, and subsequently our investigations revealed a significant level of external interference with the system,” Petrosyan said.
According to Petrosyan, the regulatory body has already examined and confirmed a number of violations, while the preliminary investigation continues across several criminal cases.