Ստվերային շրջանառություն, հարուցված քրգործեր, սպառման տվյալների անհետացում. Պետրոսյանը ներկայացրեց ՀԷՑ-ի կառավարման խնդիրները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի աշխատանքային հանդիպման ընթացքում նոր մանրամասներ են ներկայացվել ՀԷՑ-ում հայտնաբերված հնարավոր չարաշահումների, ստվերային շրջանառության և համակարգային խնդիրների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քննարկման առանցքում են եղել քրեական վարույթների հանգամանքները, հավելագրումների դեպքերը և 2018–2024 թթ. սպառման տվյալների անհետացումը։
Ռոմանոս Պետրոսյանը նշել է, որ ՀԷՑ-ում արձանագրվել են էլեկտրաէներգիայի ստվերային շրջանառության դեպքեր, որոնք իրականացվել են խարդախ սխեմաներով․ որոշ տեսուչներ իրական սպառման փոխարեն ներկայացրել են ավելացված ցուցմունքներ, հավելագրումների բեռը դրվել է պետական և համայնքային հիմնարկների վրա՝ դպրոցներ, բժշկական կենտրոններ, կոմունալ տնտեսության օբյեկտներ, գիշերային լուսավորության ցանցեր։
«Արդեն հայտնաբերված և փաստաթղթավորված հավելագրումները հասնում են մի քանի միլիոն կիլովատ ժամի։ Դա բազմապատկելով միջին՝ 50 դրամ սակագնով՝ ստացվում է մի քանի տասնյակ միլիոն դրամի յուրացում»,-ասել է Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ այս պահին նախաձեռնված է 1 տասնյակից ավելի քրեական վարույթ, կա նաև տեսուչի կալանավորում, որը համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության հաշվիչին մեկ միլիոն դրամից ավելի հավելագրում էր արել։
Վարչապետ Փաշինյանը հետաքրքրվել է մամուլում հնչած տեղեկությամբ, ըստ որի 2018–2024 թվականների սպառման տվյալները ՀԷՑ-ում անհետացել են։ Նա հարցրել է, թե արդյոք այդ տվյալների անհետացումը կարող էր լինել նպատակային՝ դրանք թաքցնելու համար։
Պետրոսյանը նշել է, որ նման ենթադրությունը հիմնավոր է, բայց խնդիրը շատ ավելի խորքային է։
Նրա խոսքով ՀԷՑ-ը չի ունեցել բավարար ներքին ստորաբաժանում 700 հազար հաշվիչների տվյալները սպասարկելու համար, համակարգի սպասարկումն իրականացվել է արտաքին կազմակերպությունների կողմից, այդ թվում՝ ռուսական ընկերությունների, մոտ 40 տարբեր մուտքեր են եղել համակարգ, ինչն ինքնին ստեղծել է անվտանգության լուրջ ռիսկեր։
«2025 թվականի հունվարին նկատել են, որ տարեսկզբի տվյալները չեն արխիվացվում։ Սա արդեն ինքնին կառավարման ճգնաժամի ցուցանիշ է, և հետագայում մեր ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին համակարգի նկատմամբ արտաքին միջամտությունների մեծ ծավալ»,– ասել է Պետրոսյանը։
Ըստ Պետրոսյանի՝ ՀԿԾՀ-ն արդեն ուսումնասիրել և հաստատել է մի շարք խախտումներ, իսկ նախաքննությունը շարունակվում է մի քանի քրեական վարույթներով։

Теневой оборот, возбужденные уголовные дела, исчезновение данных о потреблении: Романос Петросян представил вопросы управления ЭСА
В ходе рабочей встречи премьер-министра Никола Пашиняна с исполняющим обязанности управляющего компании «Электрические сети Армении» Романосом Петросяном были представлены новые подробности о выявленных в ЭСА возможных злоупотреблениях, теневом обороте и системных проблемах.
Как сообщает Арменпресс, обсуждение было посвящено обстоятельствам уголовных производств, случаям приписок и исчезновению данных о потреблении за 2018–2024 годы.
Романос Петросян отметил, что в ЭСА зафиксированы случаи теневого оборота электроэнергии, которые осуществлялись посредством мошеннических схем: некоторые инспекторы представляли завышенные показания вместо реального потребления, бремя приписок возлагалось на государственные и общественные учреждения: школы, медицинские центры, коммунальные предприятия, сети ночного освещения. «Уже выявленные и задокументированные приписки составляют несколько миллионов киловатт-часов. Умножая это на средний тариф в 50 драмов, получаем хищение в несколько десятков миллионов драмов», — сказал Петросян.
По его словам, на данный момент возбуждено более десятка уголовных дел, а также задержан инспектор, который осуществил на счётчик общественной некоммерческой организации приписку на более чем миллион драмов.
Премьер-министра Пашиняна заинтересовала появившаяся в прессе информация об исчезновении из ЭСА данных о потреблении за 2018–2024 годы. Он спросил, не было ли это намеренным сокрытием данных.
Петросян отметил, что такое предположение обосновано, но проблема гораздо глубже. По его словам, у ЭСА не было достаточного количества внутренних подразделений для обслуживания данных 700 тысяч счётчиков, система обслуживалась внешними организациями, в том числе российскими, и в систему было около 40 различных входов, что само по себе создавало серьёзные риски безопасности.
«В январе 2025 года они заметили, что данные с начала года не архивируются. Это само по себе является показателем кризиса управления, а последующие исследования выявили большой объём внешнего вмешательства в систему», — сказал Петросян.
По словам Петросяна, Комиссия по регулированию энергетики РА уже расследовала и подтвердила ряд нарушений, предварительное следствие продолжается по нескольким уголовным делам.