Հայաստանն ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ
Նոյեմբերի 24-ին Փարիզում` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում անցկացվող Մշակութային և բնության համաշխարհային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիայի անդամ պետությունների գլխավոր ասամբլեայի 25-րդ նստաշրջանի շրջանակում, Հայաստանն առաջին անգամ ընտրվել է Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳ նախարարությունը։
Ընտրությունների՝ ազատ տեղերի համար նախատեսված փուլում Հայաստանը գրանցել է լավագույն արդյունքը՝ ստանալով հնարավոր 161-ից 105 ձայն, ինչը վկայում է մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում Հայաստանի նկատմամբ միջազգային հանրության բարձր վստահության մասին։
Ստանձնելով Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեում անդամակցությունը՝ Հայաստանը վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ ուղղված մշակութային և բնական ժառանգության պատշպանության, պահպանման և վերականգնման, ինչպես նաև Համաշխարհային ժառանգության կոնվենցիայի հիմնարար սկզբունքների առաջմղման գործում միջազգային ջանքերի խթանմանը:

Армения избрана членом Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО
В ходе состоявшейся в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже 25-й сессии Генеральной ассамблеи государств — участников Конвенции об охране всемирного культурного и природного наследия Армения впервые была избрана членом Комитета Всемирного наследия.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в туре выборов на вакантные места Армения показала лучший результат, получив 105 голосов из 161 возможного, что свидетельствует о высоком уровне доверия международного сообщества к Армении в области сохранения культурного наследия.
Принимая членство в Комитете всемирного наследия, Армения подтвердила свою приверженность содействию международным усилиям, направленным на защиту, сохранение и восстановление культурного и природного наследия, а также продвижению основополагающих принципов Конвенции об охране всемирного культурного и природного наследия.