Վարչապետ Փաշինյանը Ղազախստանի ազգային թանգարանին է նվիրել Արտաշատում պեղված 1-2 դարերի գինու մատուցման անոթ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Աստանայում այցելել է Ղազախստանի Հանրապետության ազգային թանգարան:
Վարչապետին ուղեկցել է Ղազախստանի վարչապետ Օլժաս Բեկտենովը: Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է թանգարանով, ծանոթացել ներկայացված ցուցանմուշներին: ՀՀ վարչապետը գրառում է կատարել նաև պատվավոր հյուրերի մատյանում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Փաշինյանը Ղազախստանի ազգային թանգարանին է նվիրել Ք. հ. 1-2-րդ դդ. Արջակերպ գինու մատուցման անոթ, որի բնօրինակը գտնվում է Հայաստանի պատմության թանգարանում:
Այն պեղվել է Արտաշատ մայրաքաղաքի 8-րդ բլրի արհեստավորական թաղամասի ռիտոններով սրահից` 1980-ական թվականներին: Թաղամասի միայն այս սենյակից պեղվել են հարյուրավոր անոթներ, թասեր, գունազարդ ափսեներ, գեմմա և այլն:

Премьер-министр Пашинян подарил Национальному музею Казахстана датируемый I–II веками до н.э. зооморфный сосуд в виде медведя
Премьер-министр Никол Пашинян в Астане посетил Национальный музей Республики Казахстан.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никола Пашиняна сопровождал премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов. Никол Пашинян совершил экскурсию по музею и ознакомился с представленными экспонатами. Премьер-министр Республики Армения также сделал запись в Книге почетных гостей.
Премьер-министр подарил Национальному музею Республики Казахстан зооморфный сосуд в виде медведя, датируемый I–II веками до нашей эры, оригинал которого хранится в Историческом музее Армении.
Сосуд был обнаружен в 1980-е годы из комнаты с ритонами 8-го холма столицы древней Армении Арташат. Из того же помещения были раскопаны сотни сосудов, чаш, расписных тарелок, гемм и т.д.