Ղազախստանը հետաքրքրված է մասնակցել «Թրամփի ուղի» նախագծին. Տոկաև
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հայտարարեց, որ իր երկիրը հետաքրքրված է մասնակցել «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագծին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Տոկաևն այս հայտարարությամբ է հանդես եկել Աստանայում՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցություններից հետո լրատվամիջոցների համար արված ելույթում։
Տոկաևը բարձր գնահատեց հանդիպման արդյունքները՝ նշելով, որ քննարկումներն ընդգրկել են տնտեսական, ներդրումային և ոլորտային համագործակցության լայն շրջանակ։
«Մենք առանձնահատուկ կարևորություն տվեցինք փոխադարձ առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության հարցերին։ Պայմանավորվեցինք քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ընդլայնվի առևտրաշրջանառությունն ու ապրանքացանկը»– նշեց նախագահ Տոկաևը՝ հավելելով, որ Ղազախստանը պատրաստ է դեպի Հայաստան արտահանումը հասցնել 350 միլիոն դոլարի։
Նրա խոսքով՝ կողմերը նպատակ ունեն իրականացնել համատեղ ներդրումային ծրագրեր և զարգացնել կապերը բիզնես համայնքների միջև։
Տոկաևն ընդգծեց նաև տրանսպորտային ու տրանզիտային հնարավորությունների կարևորությունը։ «Նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակը Հարավային Կովկասում հնարավորություն է ստեղծում ամրապնդելու տարածաշրջանային համագործակցությունը։ Ղազախստանն աջակցում է Հայաստանի նախաձեռնությանը՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ին»,-ասաց Տոկաևը։
Ղազախստանի նախագահը հայտարարեց, որ երկիրը հետաքրքրված է նաև մասնակցելու TRIPP միջազգային նախագծին։ «Մենք ընդգծում ենք, որ հետաքրքրված ենք մասնակցել TRIPP՝ Խաղաղության և բարգավաճման միջազգային «Թրամփի ուղի» նախագծին։ Այսպիսի նախաձեռնությունները, ինչպես Հյուսիս-հարավը և Միջին միջանցքը, համապատասխանում են երկու երկրների շահերին»,- շեշտեց նա։

Kazakhstan interested in participating in Trump Route project, says President Tokayev
Kazakhstan is interested in participating in the TRIPP project, President Kassym-Jomart Tokayev said after his meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Astana.
Tokayev praised the outcomes of the meeting, noting that the discussions covered a wide range of economic, investment, and sectoral cooperation.
“We placed special importance on issues of mutual trade, economic, and investment cooperation. We agreed to take measures to expand trade turnover and diversify the range of goods," he said, adding that Kazakhstan is ready to increase exports to Armenia to 350 million dollars.
The two countries intend to implement joint investment projects and develop ties between business communities, Tokayev said.
Tokayev also emphasized the importance of transport and transit opportunities. “The new geopolitical situation in the South Caucasus creates an opportunity to strengthen regional cooperation. Kazakhstan supports Armenia’s initiative, the Crossroads of Peace,” he said.
The President of Kazakhstan announced that the country is also interested in participating in the TRIPP project. “We emphasize that we are interested in participating in TRIPP— Trump Route for International Peace and Prosperity. Initiatives like this, as well as the North-South and Middle Corridor, align with the interests of both countries,” he stressed.
According to Tokayev, this cooperation could open significant opportunities for both countries.
The Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) is a connectivity project in Armenia, envisaged under the U.S.-brokered Armenian-Azerbaijani joint declaration signed in Washington, D.C. The project is expected to unlock strategic economic opportunities, creating long-term benefits by promoting infrastructure investment and enhancing regional connectivity. TRIPP is part of the Crossroads of Peace project, and an Armenian-American joint enterprise is expected to develop the route.