Ղազախստանը հետաքրքրված է մասնակցել «Թրամփի ուղի» նախագծին. Տոկաև
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հայտարարեց, որ իր երկիրը հետաքրքրված է մասնակցել «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագծին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Տոկաևն այս հայտարարությամբ է հանդես եկել Աստանայում՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցություններից հետո լրատվամիջոցների համար արված ելույթում։
Տոկաևը բարձր գնահատեց հանդիպման արդյունքները՝ նշելով, որ քննարկումներն ընդգրկել են տնտեսական, ներդրումային և ոլորտային համագործակցության լայն շրջանակ։
«Մենք առանձնահատուկ կարևորություն տվեցինք փոխադարձ առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության հարցերին։ Պայմանավորվեցինք քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ընդլայնվի առևտրաշրջանառությունն ու ապրանքացանկը»– նշեց նախագահ Տոկաևը՝ հավելելով, որ Ղազախստանը պատրաստ է դեպի Հայաստան արտահանումը հասցնել 350 միլիոն դոլարի։
Նրա խոսքով՝ կողմերը նպատակ ունեն իրականացնել համատեղ ներդրումային ծրագրեր և զարգացնել կապերը բիզնես համայնքների միջև։
Տոկաևն ընդգծեց նաև տրանսպորտային ու տրանզիտային հնարավորությունների կարևորությունը։ «Նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակը Հարավային Կովկասում հնարավորություն է ստեղծում ամրապնդելու տարածաշրջանային համագործակցությունը։ Ղազախստանն աջակցում է Հայաստանի նախաձեռնությանը՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ին»,-ասաց Տոկաևը։
Ղազախստանի նախագահը հայտարարեց, որ երկիրը հետաքրքրված է նաև մասնակցելու TRIPP միջազգային նախագծին։ «Մենք ընդգծում ենք, որ հետաքրքրված ենք մասնակցել TRIPP՝ Խաղաղության և բարգավաճման միջազգային «Թրամփի ուղի» նախագծին։ Այսպիսի նախաձեռնությունները, ինչպես Հյուսիս-հարավը և Միջին միջանցքը, համապատասխանում են երկու երկրների շահերին»,- շեշտեց նա։

Казахстан заинтересован в участии в проекте TRIPP - Токаев
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев заявил о заинтересованности своей страны в участии в проекте «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP). Как сообщает Арменпресс, Токаев сделал это заявление в ходе пресс-конференции после переговоров с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Астане.
Токаев высоко оценил итоги встречи, отметив, что обсуждения охватили широкий спектр экономического, инвестиционного и отраслевого сотрудничества.
«Мы придали особое значение вопросам взаимного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Договорились предпринять шаги по расширению товарооборота и номенклатуры товаров», — сказал президент Токаев, добавив, что Казахстан готов увеличить экспорт в Армению до 350 миллионов долларов.
По его словам, стороны нацелены на реализацию совместных инвестиционных проектов и развитие связей между бизнес-сообществом.
Токаев также подчеркнул важность транспортно-транзитных возможностей. «Новая геополитическая ситуация на Южном Кавказе создаёт возможности для укрепления регионального сотрудничества. Казахстан поддерживает инициативу Армении «Перекрёсток мира», — заявил Токаев.
Президент Казахстана заявил, что его страна также заинтересована в участии в международном проекте TRIPP.
«Мы подчёркиваем свою заинтересованность в участии в TRIPP — международном проекте «Маршрут Трампа» к миру и процветанию. Такие инициативы, как «Север-Юг» и «Срединный коридор», отвечают интересам обеих стран», — подчеркнул он.